Artykuły z kategorii

Flaga Unii EuropejskiejW najbliższy piątek 21 września cała Europa obchodzić będzie Europejski Dzień Współpracy. Na pograniczu polsko-litewskim z tej okazji odbędzie się symboliczny „Rajd Współpracy”. Po raz pierwszy w historii zmierzy się słynny „maluch“ (polski Fiat 126p), litewski koń rasy Žemaitukas, traktor „Belarus“ oraz „Wołga 21“. Barwny kiermasz projektów oprócz dobrej zabawy przyniesie możliwość zapoznania się z rezultatami projektów europejskiej współpracy transgranicznej.

Tradycję obchodów Europejskiego Dnia Współpracy zainicjowała Komisja Europejska, aby przybliżyć mieszkańcom Europy istotę współpracy transgranicznej zarówno wewnątrz Wspólnoty, jak i poza nią. Trzonem programów współpracy są projekty prowadzone wspólnie przez organizacje z kilku sąsiadujących ze sobą państw, które w założeniu powinny przyczynić się do rozwiązania problemów obszarów przygranicznych. W całej Europie odbędzie się 140 podobnych uroczystości.
 
Kto wygra: „maluch“, Wołga czy koń?
21 września na mieszkańców i gości czeka niezwykłe widowisko na pograniczu polsko-litewskim. Odbędzie się ono w miejscowości Janaslavas, blisko byłego przejścia granicznego Ogrodniki-Łoździeje, przy szosie prowadzącej z Łoździejów do granicy z Polską. Rozpoczęcie zaplanowano na godz. 15:00 czasu miejscowego (14:00 czasu polskiego). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Główną atrakcją dnia będzie symboliczny „Rajd Współpracy“ pomiędzy nieśmiertelnym „maluchem“ (Polskim Fiatem 126p), litewskim koniem rasy Žemaitukas, dumą przemysłu białoruskiego „MTZ Belarus“ oraz legendą rosyjskiej motoryzacji – „Wołga 21“.

Obok trasy wyścigowej odbywać się będzie kiermasz projektów. Chętni będą mogli obejrzeć rysującego robota, pokazy strażaków i celników z obu państw, a także wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych i archeologicznych. Ponadto widzów czekają występy wspólnych zespołów z Litwy, Polski i Białorusi, zaś organizatorzy częstować będą kaszą wojskową.

W poszukiwaniu wspólnych rozwiązań dla pogranicza
Polska uczestniczy w dziewięciu, zaś Litwa w ośmiu programach współpracy transgranicznej. W ramach tych programów finansowane są wspólne projekty, które mają na celu rozwój turystyki, ochronę wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturowego, poprawę warunków prowadzenia biznesu, wspólną ochronę zewnętrznej granicy UE oraz wzrost bezpieczeństwa, konkurencyjności i atrakcyjności pogranicza.

Za wdrażanie programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej na Litwie odpowiedzialne jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, zaś po polskiej stronie – Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Obchody Europejskiego Dnia Współpracy organizuje powołany przez MSW Wspólny Sekretariat Techniczny, a także Centrum Informacji Turystycznej w Łoździejach, we współpracy z Regionalnymi Punktami Kontaktowymi Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska w Olsztynie i Białymstoku.

Więcej informacji oraz materiały można uzyskać pod następującym adresem:
Giedrius Surplys, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., (+370 5) 261 3809 lub +370 614 32124
www.enpi-cbc.eu