Artykuły z kategorii

sejmik wojewodztwaW demokratycznej Polsce samorządy wojewódzkie powstały w 1998 r. jako drugi etap reformy administracyjnej kraju. Co prawda sejmiki samorządowe, składające się z delegatów samorządów miast i gmin istniały od 1990 r., ale samorząd województwa - jako samodzielny byt ustrojowy, polityczny i społeczny z bezpośrednim wyborem radnych, kompetencją stanowienia prawa miejscowego, kreowania strategii rozwoju regionu i zarządzania województwem – rozpoczął działalność od wyborów samorządowych jesienią 1998 r.

 

Sejmik województwa, działający w strukturach samorządu województwa, różni się też znacznie od wcześniejszych sejmików samorządowych. Nowe województwo warmińsko-mazurskie, powstałe w historycznych granicach Warmii, Mazur i Powiśla, ma charakter samorządowy, a marszałek jest gospodarzem województwa, wojewoda zaś reprezentuje rząd w terenie, mając pieczę nad przestrzeganiem prawa.Organami samorządu województwa są:
- sejmik województwa jako organ stanowiący i kontrolny,
- zarząd województwa jako organ wykonawczy.


 
Siedzibą samorządu województwa jest okazały gmach w Olsztynie przy ul. Emilii Plater 1. W kategoriach symbolicznych, ale ważnych dla mieszkańców województwa, należy widzieć ustanowione w 2002 r. herbu, flagi i pieczęci województwa. Na trójdzielnej tarczy herbu jest umieszczony piastowski biały orzeł, baranek biskupstwa warmińskiego i czarny orzeł, symbol nadany Prusom Książęcym przez Króla Zygmunta Starego. W ten sposób udało się połączyć symbolikę regionalną z państwową.Przewodniczącym sejmiku V kadencji jest Piotr Żuchowski. Do zadań przewodniczącego należy przede wszystkim organizacja pracy sejmiku i jego komisji. Obecny marszałek - Gustaw Marek Brzezin jest przewodniczącym zarządu województwa oraz pracodawcą wszystkich pracowników Urzędu Marszałkowskiego.


Zarząd województwa liczy pięć osób, wybieranych przez sejmik i, obok marszałka, składa się z dwóch wicemarszałków oraz dwóch członków zarządu. W pracach zarządu uczestniczy też skarbnik województwa.  Na co dzień pracą Urzędu Marszałkowskiego kieruje sekretarz województwa.


Statut Województwa Warmińsko-Mazurskiego
 


Regulamin sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego

 

 

KANCELARIA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO:
Szef Kancelarii Sejmiku: Wiktor Marek Leyk

ul. Emilii Plater 1, pok. 427
10-562 Olsztyn

tel. (89) 521-92-00, 521-92-10
fax. (89) 521-92-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.