Wizyta w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie

Trwa wizyta delegacji radnych z partnerskiego departamentu Côtes d’Armor. Dla niektórych gości to pierwszy pobyt na Warmii i Mazurach.

Partnerom z Francji szczególnie zależało na zapoznaniu się z naszymi rozwiązaniami w zakresie zagospodarowania brzegów jezior i rzek. Z tego względu goście mieli wczoraj okazję zwiedzić inwestycje nad Jeziorem Drwęckim w Ostródzie oraz w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel w Olsztynie. Ponadto, zaplanowano również prezentację projektów realizowanych wzdłuż rzeki Łyny. Duże wrażenie na gościach wywarł także potencjał Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Mazury w Ostródzie, gdzie delegacja gościła w przeddzień rozpoczynających się targów „Pro Defense”.

Natomiast dzisiaj (2 czerwca) podpisano deklarację o utworzeniu na Warmii i Mazurach „Miasteczka Smaku”. Dokument, który podpisała Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa oraz Thibaut Guignard, wiceprzewodniczący Rady Departamentu Côtes d’Armor, przewiduje szerzenie idei „Miasteczka Smaku” stworzonej przez Izbę Rzemieślniczą Côtes d’Armor, w województwie warmińsko-mazurskim. Projekt oparty jest na promocji produkcji żywności regionalnej, tradycyjnej i naturalnej.

– Cieszy mnie fakt, że łącząca nas, długoletnia i intensywna współpraca wciąż się rozwija i przynosi kolejne owoce. Szerokie spectrum wspólnych działań umacnia nasze relacje, co w efekcie sprzyja rozwojowi naszych regionów – komentuje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Na kolejne dni zaplanowano również wizytę w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach oraz zapoznanie się z działalnością jednego z gospodarstw agroturystycznych w regionie.

Współpraca Warmii i Mazur z Côtes d’Armor trwa już ponad 20 lat. Wśród obszarów wspólnych działań znajduje się m.in.: kultura, polityka społeczna, współpraca młodzieży, żywność wysokiej jakości oraz rozwój obszarów wiejskich.