Artykuły z kategorii

Logo WAMA Festival

Gwiazdy polskiego i światowego kina, przedstawiciele międzynarodowych instytucji oraz mistrzowie warsztatu filmowego zawitali do stolicy województwa.

W Olsztynie rozpoczyna się święto kina – druga edycja WAMA Film Festival.

W środę (7 października) o godz. 16 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Starym Ratuszu nastąpi oficjalna inauguracja imprezy, którą uroczyście otworzy marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

WAMA Film Festival wprowadził województwo warmińsko-mazurskie na festiwalową mapę Polski w 2014 roku. Na przedsięwzięcie składają się nie tylko pokazy starannie wyselekcjonowanych produkcji krótko i pełnometrażowych. To wielowymiarowe przedsięwzięcie zanurzone w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej i każdemu oferujące coś ciekawego. Równolegle do seansów i konkursów filmowych odbywają się pokazy sekcji dziecięcej w Teatrze Lalek. Impreza to również cykle warsztatów – MASTERCLASS, w której bierze udział młodzież z Polski i Ukrainy, a także Norwesko-Polska Akademia Filmu i Fotografii. W piątek 9 października na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie wielonarodowe grono będzie debatować o relacjach muzułmanów i Polaków.

Hasło tegorocznej edycji brzmi „Jesteśmy inni!” i nawiązuje do wspólnego funkcjonowania na Warmii i Mazurach różnych grup etnicznych, społecznych i religijnych. Właśnie wielokulturowość jest kluczem doboru prezentowanych filmów – wszystkie to koprodukcje, czyli obrazy, w których realizację zaangażowany jest więcej niż jeden kraj.

Samorząd województwa jest głównym mecenasem festiwalu, a honorowym ambasadorem po raz kolejny został Mistrz Jerzy Hoffman. Większość pokazów filmowych odbędzie się w Kinie Helios, a w organizację imprezy zaangażowały się najważniejsze instytucje kultury i nauki w Olsztynie – Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Planeta 11, Olsztyński Teatr Lalek czy UWM.

Podczas otwarcia będzie wystawiona statuetka OSCARA, którą przywieźli z USA twórcy filmu „Ida”. Dostali ją za najlepszy nieanglojęzyczny film roku.

Wstęp na wszystkie filmy i pokazy jest darmowy.

Program festiwalu