Targi w Ostródzie

W Ostródzie zakończyła się druga edycja Targów Hubertus Arena, które były dedykowane branży łowieckiej, myśliwskiej i jeździeckiej. W spotkaniu uczestniczył Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. 

Najważniejszym i najbardziej doniosłym punktem programu targów były uroczystości związane z obchodami święta patrona tej branży – świętego Huberta - z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów.

Podczas targów odbył się również konkurs kulinarny „Na najlepszą potrawę z dziczyzny” do którego zgłosili się zawodowi kucharze z restauracji pochodzących z terenu województwa warmińsko – mazurskiego. Oceny dokonało profesjonalne jury pod przewodnictwem dr Grzegorza Russaka, które wybrało najlepsze danie przygotowanego z udźca dzika. Najlepszą potrawą okazał się „Udziec z dzika szpikowany wędzoną słoniną z fasolą zasmażaną i buraczkami z miodem”, przygotowany przez „Karczmę nad Sandelą” z Lubawy. Konkursowi towarzyszył bogaty program artystyczny - występował m.in. zespół ludowy „Ostródzianie” oraz, dzięki uprzejmości Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie, Zespół Sygnalistów Myśliwskich ZSM „Trąbale”.

Laureaci konkursu:
I - miejsce oraz Puchar Marszałka Województwa – Karczma „Nad Sandelą” z Lubawy za potrawę „Udziec z dzika szpikowany wędzoną słoniną z fasolą zasmażaną i buraczkami z miodem”;
II – miejsce – Firma Gastronomiczna „Krys – Stan” z Ostródy za potrawę „Dziczyzna po staropolsku z kluskami i czerwoną kapustą”;
III – miejsce – Dom Restauracyjny „U Wokulskiego” z Ostródy za potrawę „Kociołek myśliwski”;
IV – miejsce - Restauracja „Słoneczny Brzeg” z Biskupca za potrawę „Ragout z dziczyzny na plackach z kaszy gryczanej”.

Wśród wystawców zobaczyć można było miedzy innymi dystrybutorów i producentów optyki, amunicji, broni, odzieży i obuwia dla myśliwych, a także akcesoriów wędkarskich oraz jeździeckich. Targom myśliwskim towarzyszył również kiermasz produktów naturalnych, tradycyjnych
i regionalnych, w tym członków sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”. Uzupełnieniem atrakcji były pokazy psów myśliwskich i sokolnictwa, pokazy wabienia i sygnałów łowieckich czy prezentacje broni i mody myśliwskiej.

Organizatorem wydarzenia był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, miasto Ostróda, Centrum Kultury w Ostródzie oraz Expo Arena S.A.