Artykuły z kategorii

Dożynki w Olsztynku

Tegoroczne Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie odbyły się w minioną niedzielę (20 września 2015) w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

Wojewódzkie Święto Plonów tradycyjnie rozpoczęło się barwnym korowodem dożynkowym oraz uroczystą mszą świętą w amfiteatrze, celebrowaną przez arcybiskupa Wojciecha Ziembę metropolitę warmińskiego. Gospodarzem uroczystości był Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. W uroczystości udział wzięli również parlamentarzyści i senatorowie z regionu, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, uczelni wyższych oraz służb mundurowych.

Jak co roku odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, udział w nim wzięło 29 gmin z regionu. Komisja konkursowa w składzie: Marta Żebrowska oraz Maria Wroniszewska z Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Roksana Butrym z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz Magdalena Kitkowska, przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, przyznała następujące nagrody:
- miejsce I - miejscowość Robawy z gminy RESZEL (nagroda pieniężna o wartości 3000 zł),
- miejsce II - miejscowość Rostki z gminy PISZ (nagroda pieniężna o wartości 2500 zł),
- miejsce III - miejscowość Lubajny z gmina OSTRÓDA (nagroda pieniężna o wartości 2000 zł).

Ponadto przyznano nagrody specjalne. Za wieniec o najbardziej tradycyjnych cechach komisja uznała wieniec miejscowości Susz z gminy SUSZ (nagroda pieniężna o wartości 1000 zł), wieniec najbardziej oryginalny to wieniec miejscowości Kobułty z gminy Biskupiec (nagroda pieniężna o wartości 1600 zł). Najlepiej zaprezentowanym wieńcem komisja uznała wieniec miejscowości Szuć z gminy Jedwabno (nagroda pieniężna o wartości 700 zł). 26 gmin otrzymało wyróżnienia w wysokości 400 zł.

Dożynkom towarzyszyły liczne atrakcje, takie jak XIII Regionalne Targi Chłopskie, Piknik wieprzowy, pokazy tradycyjnych zawodów, kiermasz żywności naturalnej, tradycyjnej, lokalnej i regionalnej. Na scenie w amfiteatrze zaprezentowały się kapele ludowe oraz zespoły pieśni i tańca.

Organizatorami uroczystości byli samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, gmina Olsztynek oraz Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku.


Zdjęcia: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku.