Logotyp projektu

W poniedziałek 22 czerwca marszałek Gustaw Marek Brzezin odda do użytku pierwszy na Warmii i Mazurach odcinek Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Razem z nim wstęgę przetną: Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Dariusz Szewczyk z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a także Anna Wasilewska z zarządu województwa.

Odcinek zlokalizowany w powiecie węgorzewskim prowadzi z Leśniewa w okolice miejscowości Popioły i Koźlak i ma 28 km długości. Trasa wiedzie m.in. przez nową kładkę nad Węgorapą i jest wyposażona w trzy Miejsca Obsługi Rowerzystów, gdzie można schronić się przed deszczem i odpocząć. Jest to pierwszy fragment trasy, która w naszym regionie będzie liczyła blisko 400 km, a na terenie pięciu województw Polski Wschodniej – 2 tys. km. Do dyspozycji cyklistów podróżujących po Warmii i Mazurach będzie również 40 MOR-ów i ponad 300 stojaków rowerowych.

Tylko w naszym regionie na budowę trasy Green Velo przeznaczono 89 mln zł, a całość będzie kosztowała ok. 300 mln zł. Środki pochodzą głównie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Przetargi na wszystkie warmińsko-mazurskie odcinki są już rozstrzygnięte, a kolejne gotowe do użytku fragmenty znajdują się w gminach: Milejewo, Lelkowo, Płoskinia i Sępopol.

Postęp prac nad projektem można śledzić na stronie http://greenvelo.pl/.

Przecięcie wstęgi nastąpi o godz. 17.00 w Trygorcie w Miejscu Obsługi Rowerzystów. Następnie część uczestników przejedzie trasą do Węgorzewa (ok. 5 km), gdzie zlokalizowany jest kolejny MOR.