Artykuły z kategorii

prawo fot freeimages comMarszałek województwa Gustaw Marek Brzezin spotka się dziś (3.02) z Wojciechem Hajdukiem,  podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem spotkania jest omówienie proponowanych przez prokuratora generalnego zmian dotyczących przeniesienia obszarów właściwości Prokuratur Rejonowych w Ełku i Olecku w obszar Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

 

Samorząd województwa wielokrotnie krytycznie odnosił się do projektów zmian obszarów właściwości czy też likwidacji niektórych sądów i prokuratur  rejonowych. Słuszność przedstawianych przez samorząd racji potwierdziła tzw. prezydencka nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych, która przywróciła niektóre sądy rejonowe w regionie. Kolejna propozycja zmian, tym razem w strukturze prokuratur, budzi wiele zastrzeżeń i została również negatywnie oceniona przez marszałka.  

 

Po raz pierwszy minister sprawiedliwości zwrócił się bezpośrednio do marszałka województwa z prośbą o wyrażenie stanowiska w sprawie projektowanych zmian w strukturze prokuratur i sądownictwa. Jest więc realna szansa na to, że tym razem stanowisko samorządów terytorialnych zostanie wzięte pod uwagę przed wprowadzeniem zmian  istotnych dla mieszkańców oraz dla właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w regionach.