W trwającym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, we wtorek 20 stycznia na tradycyjnym spotkaniu ekumenicznym u marszałka województwa zebrali się duchowni kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i innych wyznań.

 

- Intencją takich spotkań jest od lat chęć podkreślenia wielokulturowego charakteru naszego regionu, a także prowadzenia dialogu i budowania współpracy – powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin.

 

Marszałek przedstawił zebranym nowy skład zarządu województwa i podział kompetencji pomiędzy poszczególnych jego członków, przedstawił podsumowanie realizacji zadań, realizowanych w regionie z udziałem funduszy unijnych i zadań własnych samorządu województwa, zarysował także plany na nową perspektywę finansową Unii Europejskiej, w której do podziału na Warmii i Mazurach będzie 1,727 mld euro. Duchowni wyrażali zainteresowanie planami rozwojowymi, tym bardziej że wiele parafii skorzystało z dotychczasowych programów, zainwestowało w zabytkowe świątynie czy obiekty użyteczne społecznie.

 

Oprócz wzajemnych życzeń, podziękowań za dotychczasową współpracę i deklaracji dalszego dialogu znacząco wybrzmiały także słowa wikariusza biskupiego Dymitra Harasima z Kościoła Bizantyjsko-Ukraińskiego, który dziękował Polsce za podanie pomocnej dłoni uchodźcom z Ukrainy i wkład w dialog polsko-ukraiński.

 

DSC03165.1DSC03173.1DSC03183.1DSC03194.1DSC03215.1DSC03226.1DSC03230.1