Artykuły z kategorii

Jajka. Fot.pixabay.com

Elbląg hołduje ludowym tradycjom, dlatego corocznie organizuje jarmark wielkanocny „Pogrzeb żuru i śledzia”.

Impreza, której najbliższa edycja odbędzie się 9 kwietnia 2017 roku, to doskonała okazja, by spróbować lokalnych kulinariów i nabyć ręcznie wykonane ozdoby świąteczne.

Pogrzeb żuru i śledzia to dawny zwyczaj ludowy, symbolizujący koniec Wielkiego Postu. Pochowanie tych niewykwintnych potraw miało być swoistym rewanżem za okres, podczas którego żywiono się głównie nimi, odmawiając sobie wszelkich smakołyków.

W ramach niedzielnej imprezy odbędą się: Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej i Kiermasz Żywności Naturalnej. W godz. 10-18 w dolnym holu oraz w sali widowiskowo-sportowej Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” będą działały stoiska ponad 50 wystawców, oferujące różnorodny asortyment wyrobów związanym ze zbliżającymi się świętami, z tradycjami ludowymi i regionem.

Osoby, którym brak czasu na przygotowanie domowych specjałów, zyskają możliwość zaopatrzenia się w gotowe potrawy, pieczywo, wędliny, chrzan i inne przyprawy, a także miody, powidła, ciasta i słodycze. Na brak smakowitych propozycji nie powinni też narzekać wegetarianie i weganie. W ofercie sprzedawców znajdą się również produkty prozdrowotne, wzmacniające odporność, m.in. soki z czarnego bzu, aronii i mniszka lekarskiego.

Oprócz pisanek i palm, na stoiskach będzie można nabyć także inne świąteczne dekoracje i ozdoby, wyroby ceramiczne, wiklinę, plecionki, hafty, biżuterię, obrazy czy rzeźby. Dla najmłodszych zostanie uruchomiony kącik plastyczny, w którym będą mogli własnoręcznie wykonywać ozdoby świąteczne.

Organizatorem imprezy jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Więcej informacji o ciekawych imprezach w regionie na mazury.travel