Artykuły z kategorii

Święto Wiosny 2016 w węgorzewskim skansenie

Ludowe zwyczaje z różnych stron kraju związane z wiosną przypomina impreza folklorystyczna organizowana corocznie w Węgorzewie.

Najbliższe Święto Wiosny będzie już czterdziestym z kolei, a zaplanowano je na 8 kwietnia 2017 roku.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do Parku Etnograficznego nad Węgorapą, zlokalizowanego przy Muzeum Kultury Ludowej. O godz. 10 rozpocznie się tutaj kiermasz wyrobów sztuki ludowej i rękodzieła. Na straganach lokalni twórcy będą oferowali wielkanocne ozdoby i dekoracje związane z Wielkanocą (palmy, pisanki, koszyczki, baranki), a także tkaniny, koronki, ceramikę czy rzeźby.

W godz. 10-13 odbędą się warsztaty wyrobu palm i malowania jajek metodą tradycyjną. W ich trakcie młodzież i dorośli zyskają okazję, aby poznać dawne, sprawdzone sposoby wyrobu pisanek. Trwającą od godz. 11 do 13 część artystyczną imprezy wypełnią występy teatrów obrzędowych.

O godz. 12 przewidziano ogłoszenie wyników Konkursu na Gaik i Marzankę. Przeznaczona dla dzieci i młodzieży twórcza rywalizacja ma na celu pobudzenie ich artystycznego potencjału i wyobraźni oraz zainteresowania dawnymi zwyczajami ludowymi związanymi z wiosną. Gaik symbolizował odradzającą się przyrodę i życie, a była to zazwyczaj duża, zielona gałąź przybrana wstążkami, ozdobnymi wydmuszkami jaj, dekoracjami z papieru. Z kolei marzanna to symbol zimy, śmierci, chorób i wszelkiego zła, mająca postać słomianej kukły kobiety.

Organizatorem Święta Wiosny jest Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Więcej o ciekawych wydarzeniach w regionie na mazury.travel

Więcej informacji o imprezie można znaleźć na stronie internetowej placówki