Spotkanie w Warszawie. Fot. POT

Umowa o współpracy partnerskiej na rzecz rozwoju i promocji Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo została podpisana podczas spotkania w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele pięciu Urzędów Marszałkowskich oraz Regionalnych Organizacji Turystycznych.

W 2017 roku na promocję szlaku znalazło się 550 tysięcy zł. Środki zostaną przeznaczone na zaktualizowanie dodruków map i folderów, prezentację szlaku na targach turystycznych, organizację eventów promocyjnych, kampanię reklamową w prasie oraz na portalach dzienników lokalnych w całej Polsce.

Zgodnie z porozumieniem w 2017 roku liderem, który koordynuje pracę pozostałych regionów, będzie województwo lubelskie. Z kolei Regionalne Organizacje Turystyczne będą pełniły funkcję partnera merytorycznego, który może zostać zaangażowany do współpracy z Urzędem Marszałkowskim lub samodzielnej realizacji powierzonych województwu zadań.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego podczas spotkania w Warszawie reprezentowała wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk.

Green Velo to trasa biegnąca przez pięć województw Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Szlak, o długości blisko 2000 km, w naszym regionie liczy ok. 420 km - zaczyna się w Elblągu, skąd zmierza na północny wschód wzdłuż Zalewu Wiślanego. Przebiega przez Frombork i niemal na granicy z obwodem kaliningradzkim dociera do Braniewa. Tam przyjmuje kierunek wschodni i przez Warmię oraz Mazury dociera do styku granic trzech państw: Polski, Rosji i Litwy. Na szlaku wydzielono 12 tak zwanych „Królestw Rowerowych” – atrakcyjnych regionów, w których warto zaplanować dłuższy pobyt. W województwie warmińsko-mazurskim znajdują się 3 Królestwa: „Nad Zalewem Wiślanym”, „Warmia i okolice” oraz „Północne Mazury”.