Artykuły z kategorii

Krużganki w olsztyńskim zakmku

W niedzielę (19 marca) odbędzie sie „Piknik z Kopernikiem – wiosna zaczyna się w Olsztynie”.

W programie ciekawe pokazy na olsztyńskiej starówce i w muzeum.

W tym roku samorząd Olsztyna uroczyście obchodzi jubileusz 500-lecia powstania słynnej tablicy astronomicznej Mikołaja Kopernika. To dziś najcenniejszy eksponat Muzeum Warmii i Mazur mieszczącego się w olsztyńskim zamku. Zaplanowane wydarzenia odbędą się na Starym Mieście. W organizację imprezy oprócz Olsztyńskiego Planetarium zaangażowały się również inne podmioty: Miejska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Multicentrum, Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Warmii i Mazur oraz Stowarzyszenie „Starówka Razem”.

Program Olsztyńskiego Planetarium

Projekcje w przenośnym planetarium:

13 – Mała gwiazdka – projekcja dla dzieci

13.40 – Dwa szkiełka

14.20 – Mała gwiazdka – projekcja dla dzieci

15 – Dwa szkiełka

15.30 – Mała gwiazdka – projekcja dla dzieci

Jak rozpoznać meteoryty? Dlaczego są cenne? – na te i wiele innych pytań dotyczących meteorytów odpowiedzą pracownicy planetarium.

Program MBP (Stary Ratusz, godz. 13 - 16)

 • Zabawa głosem oraz muzyką - nagrywanie głosu w programie Audacity i nakładanie efektów dźwiękowych. Tworzenie utworów muzycznych z wykorzystaniem bazy dźwięków w programie Magix Music Maker 2016.
 • Sztuka iluzoryczna - ma ona swoje korzenie w malarstwie antycznym, kiedy przy pomocy farb i płaskich powierzchni tworzono złudzenie głębi i optycznie powiększano przestrzeń. Miało to swoje praktyczne zastosowanie, ale często była to po prostu zabawa formą, której efekt miał zadziwiać, bawić a nawet szokować. Uczestnicy warsztatów poznają historię tej dziedziny malarstwa, największe dzieła i najsłynniejszych autorów (łącznie z malarzami współczesnymi, którzy zamienili farby olejne na spraye).
 • Solarne zabawy - wykorzystanie energii słonecznej - przedstawimy, w jaki sposób energia słoneczna zrewolucjonizowała naukę i przemysł. Uczestnicy będą mogli zbudować z klocków K’nex konstrukcje solarne a następnie uruchomić je za pomocą generatora solarnego.
 • Osobliwości i żywioły wokół nas - płomień świecy, nic bardziej prozaicznego i banalnego, przyciąga poetów, mistrzów kuchni i badaczy przyrody. Jak bardzo może rozgrzać termoparę, czujnik wysokich temperatur. Doświadczenie da nam klarowną odpowiedź, że nie polecamy badać go organoleptycznie.
 • Elektrokardiogram jednoznacznie kojarzy nam się z sercem i jego funkcjami. I nie chodzi wyłącznie o serce jako materię fizjologiczną. Przyjrzymy się pracy tego organu gdy nasze ciało odpoczywa lub wykazuje aktywność fizyczną w połączeniu z temperaturą ciała. Nie oddalimy się nadmiernie od fizjologii naszego organizmu i uwięzimy naszą dłoń w woreczku foliowym z sensorami temperatury i wilgotności. Niewidoczne gołym okiem, aktywne 24 godziny na dobę pory skóry ujawnią swoje funkcje.

Program WBP (Stary Ratusz, godz. 13 -16)

 • Poszukiwanie śladów wiosny – zabawa edukacyjna
 • Kwietne zakładki z wierszem – warsztat plastyczno-literacki
 • Nauka klik – zabawy edukacyjne na tabletach
 • Obudź myśli – zabawa edukacyjna
 • Magiczne litery – zabawa edukacyjna z niewidzialnym atramentem

Program Muzeum Warmii i Mazur

 • „O Koperniku zadań bez liku” - edukatorzy Muzeum Warmii i Mazur w formie warsztatów dla dzieci przybliżą życie i pracę Mikołaja Kopernika na zamku w Olsztynie. Uczestnicy otrzymają książeczki z zagadkami do rozwiązania.
 • Ponadto w niedzielę jest bezpłatny wstęp na krużganek zamku, gdzie można obejrzeć tablicę astronomiczną Kopernika (w godz. otwarcia muzeum: 10-18).

Przy okazji pikniku staromiejskie restauracje wyjdą ze stolikami, grillami, przekąskami oraz napojami na zewnątrz (początek – godz. 13). W planach jest również tradycyjne topienie marzanny.