Artykuły z kategorii

Fot. UM Iława

Ideą „Nagrody Przyjaznego Brzegu” jest uhonorowanie osób fizycznych i prawnych zagospodarowujących polskie brzegi, promujących atrakcje wodniackie Polski oraz wyróżnianie najbardziej aktywnych zwracających się w stronę rzek, jezior i Bałtyku.

W konkursie zostały wyróżnione duże inwestycje, w tym wspierane ze środków regionalnych, krajowych i międzynarodowych; małe inwestycje, niezależnie od źródeł finansowania i form własności oraz przedsięwzięcia o charakterze niekomercyjnym i promocyjnym.

Głównymi kryteriami oceny były: zrealizowane inwestycje służące turystyce wodnej (przystanie, przedsięwzięcia proekologiczne, zabezpieczanie bezpieczeństwa na akwenach, zagospodarowanie dróg wodnych, znakowanie szlaków wodnych); działania promocyjne, w tym wydawane mapy, przewodniki, monografie, prowadzone portale internetowe, udział w targach dla wodniaków i ogólnoturystycznych; tworzenie nowych „wodnych” ofert turystycznych oraz nowatorska organizacja spływów, regat, rejsów żeglarskich i motorowodnych, w tym w szczególności we współpracy z partnerami zagranicznymi.

W tegorocznej edycji nagrodzono 14 laureatów. W kategorii „Porty i przystanie” wyróżnienie otrzymały: Przystań PTTK „Perła Krutyni” - Nowy Most - za stworzenie faktycznej perły na najbardziej popularnym w Polsce szlaku kajakowym. Zrewitalizowana stanica odmieniła szlak Krutyni oferując standard usług na bardzo wysokim poziomie oraz Eugeniusz Faryj – Ruciane Nida - przyjazny wodniakom od dziesiątków lat. Dzięki uporowi i konsekwencji Eugeniusza Faryja w ciągu ponad 30 lat powstał prawdziwy port jachtowy wraz z towarzyszącą infrastrukturą, także z atrakcyjną ofertą dla nie-wodniaków.

W kategorii „Miasta i gminy” wyróżnienie otrzymały dwa miasta z województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto Iława – za doskonałą ofertę dla turystów wodniaków oraz działania inwestycyjne i promocyjne nad brzegami Jezioraka. Dzięki tym skoordynowanym działaniom odmienia się oblicze miasta odwracającego się frontem do wody i wspierającego powstawanie nowoczesnej infrastruktury dla wodniaków. Z kolei miasto Mrągowo – za nową Ekomarinę i Centrum Edukacji Ekologicznej w polskiej stolicy Country&Folk. Mrągowo konsekwentnie rozwija zaplecze sprzyjające wypoczynkowi na wodzie i nad wodą, a nowy port stał się wizytówką miasta dbającego o ekologię.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas Targów Sportów Wodnych i Rekreacji „Wiatr i Woda” w Warszawie, które zaplanowano na 18 marca 2017 roku.