Artykuły z kategorii

IławaNa dwa dni, już po raz trzeci, polska stolica jazzu tradycyjnego zmieni się w międzynarodową stolicę kultury i kuchni. W sobotę i niedzielę – 6 i 7 lipca – nad Jeziorak przyjedzie czołówka polskich i zagranicznych kucharzy. Nie zabraknie również atrakcji kulturalnych: koncertów, jarmarków i pokazów.

 

Festiwal, którego dyrektorem artystycznym jest Weronika Marczuk, po raz kolejny stworzy mieszkańcom Warmii i Mazur niepowtarzalną okazję do wypróbowania przeróżnych specjałów. Będzie również szansą do podziwiania profesjonalnych kucharzy w akcji. W tym roku w Iławie pojawi się między innymi Robert Pawelski, Mistrz Polski w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Kulinarnej „L’art. de la cuisine Martell”, Laureat Międzynarodowego Konkursu Kulinarnego pod kierownictwem Kurta Shelera w Luxemburgu, a zawodowo - szef kuchni Restauracji Platinum.

 

„Sąsiedzi przy stole” to jednak nie tylko kuchnia. Na wszystkich, którzy 6 i 7 lipca spędzą w Iławie, czeka wiele dodatkowych atrakcji, a wśród nich koncerty Michała Szpaka, Andrzeja Rybińskiego, Andrzeja Suprona, a także znakomitych artystów z Ukrainy: Olexandra Bozyka oraz zespołu Białe Brzegi.

 

Tegoroczny festiwal tradycyjnie rozpocznie jarmark smaków, który odbywać się będzie w samym centrum miasta, w okolicach amfiteatru i Małego Jezioraka. Będzie to stały punkt festiwalu. W programie znalazły się również między innymi warsztaty kulinarne dla dzieci, warsztaty przygotowywania sushi, które poprowadzi sushi master z trójmiejskiej restauracji „Dom Sushi” oraz pokazy gotowania na żywo. W tej części zaprezentują się restauracje „Italia Sapori” oraz „Port 110”. Międzynarodowy Festiwal Kultury i Kuchni „Sąsiedzi przy stole” to również widowiskowy konkurs na najlepszego kucharza. Odbędzie się on pierwszego dnia festiwalu.

 

Nowością w tym roku będą konferencje „Zioła i ich znaczenie w organizmie” oraz „Wpływ człowieka na walory smakowe i odżywcze w pokarmach”, które odbędą się 7 lipca w kinoteatrze.

 

W trakcie festiwalu Iławę po raz kolejny odwiedzi delegacja z obwodu rówieńskiego – regionu partnerskiego Warmii i Mazur. Znajdą się w niej przedstawiciele urzędu w Równem, a także ukraińscy kucharze i artyści.

 

W tym samym czasie w Hali Sportowo-Widowiskowej w Iławie odbywać się będzie VI Ogólnopolska Wystawa Modeli 1-87, a na wodach Małego Jezioraka - regaty łodzi solarnych.