Artykuły z kategorii

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem

W Elblągu o swoich badaniach i odkryciach opowiedzą dwaj archeolodzy, którzy pracowali w najciekawszych w regionie miejscach związanych ze średniowieczem.

Trzy spotkania z nimi, połączone z prezentacją ciekawych filmów, odbędą się 19 i 20 stycznia 2017 roku.

Spotkania są skierowane nie tylko do pasjonatów średniowiecznej historii, ale również do każdego, kto chciałby poznać, przedstawione w atrakcyjny sposób, metody badań archeologicznych i ich wyniki, a także spotkać się z interesującymi ludźmi, oddanymi swojej naukowej pasji.

Gośćmi spotkań będą: dr Piotr A. Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, kierujący międzynarodowymi badaniami archeologicznymi na Polach Grunwaldu, oraz dr Marek F. Jagodziński z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, który zasłynął odkryciem i badaniami wikińskiej osady Truso (autor ponad setki artykułów naukowych i trzech książek).

Na wiele intrygujących pytań odpowiedzą nie tylko naukowcy, ale również prezentowane przez nich krótkie filmy, przygotowane w ramach projektu „Wikińska osada Truso i Bitwa pod Grunwaldem – średniowieczne historie w wirtualnym świecie”. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in.: jak nazwa Elbląg wiąże się z wikińskim amuletem i „Eddą poetycką”, z jakich pomieszczeń składało się wikińskie domostwo, dlaczego na polach średniowiecznych bitew tak rzadko można znaleźć miecze lub topory.

19 stycznia o godz. 11 zaplanowano prezentację filmów dotyczących bitwy pod Grunwaldem i spotkanie z dr. Piotrem A. Nowakowskim, a 20 stycznia o tej samej godzinie – prezentację filmów o Truso i spotkanie z dr. Markiem F. Jagodzińskim. Natomiast 19 stycznia o godz. 18 odbędzie się prezentacja wszystkich filmów i spotkanie z obydwoma archeologami. Wydarzenia odbędą się w Sali Kameralnej kina Światowid w Elblągu. Wstęp wolny.

Spotkania organizuje Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu, zajmująca się utrwalaniem w technice 3D regionalnych zabytków i eksponatów muzealnych. Więcej informacji o imprezach można znaleźć na jej stronie internetowej albo w serwisie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Więcej o turystycznych atrakcjach w regionie