Artykuły z kategorii

frombnork2W konkursie miesięcznika National Geographic do miana cudu Polski kandydują 32 miejsca, a wśród nich dwa z województwa warmińsko-mazurskiego – Wzgórze Katedralne we Fromborku i piramida w Rapie.

 

Wzgórze Katedralne we Fromborku to zabytek najwyższej klasy. Mimo, że wielokrotnie było niszczone i przebudowywane, zachowało podstawowe elementy średniowiecznego założenia architektonicznego. Na Wzgórzu Katedralnym warto zajrzeć do wyjątkowej gotyckiej archikatedry, wybudowanej w drugiej połowie XIV wieku. W jej sąsiedztwie mieszczą się dawna rezydencja biskupia oraz kanonie. Uwagę przykuwa również Szpital św. Ducha, czyli zespół poszpitalny z kaplicą św. Anny, wybudowany w XV wieku.

 

Wyjątkowe znaczenie tego miejsca podnoszą tradycje historyczne i postać Mikołaja Kopernika, który pochowany jest właśnie we fromborskiej katedrze.

 

Zwiedzający mogą też zajrzeć do Muzeum Mikołaja Kopernika, które mieści się w dawnym pałacu biskupów warmińskich (w pobliżu katedry). W Muzeum można zobaczyć m.in. instrumenty astronomiczne Kopernika, XVII- i XVIII-wieczne zegary słoneczne oraz XVII-wieczne mapy nieba autorstwa Jana Heweliusza.

 

 

frombnork2frombork1frombork3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piramida w Rapie to grobowiec rodzinny pruskiego rodu von Fahrenheid, wybudowany w mazurskiej wsi w 1811 roku na wzór starożytnych piramid egipskich. Pochowany jest tam m.in. pomysłodawca budowli – Friedrich von Fahrenheid.

 

 

  rapa1rapa2rapa3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe nominacje i szczegóły głosowania