Artykuły z kategorii

Ilustracja do tekstu

Konkurs „Zadbany zabytek” adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia 2017 roku.

Celem inicjatywy jest promocja opieki nad zabytkami, w tym propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

Ważne są kwestie związane z prawidłowym wykonywaniem prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku, w tym również jego trwałe zabezpieczenie przed zniszczeniem lub uszkodzeniem; właściwym użytkowaniem zabytku, które podkreśla jego walory i nie wpływa ujemnie na posiadane przez zabytek wartości; rewaloryzacją zabytku podkreślającą jego walory.

Konkurs realizowany jest w sześciu kategoriach: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe), adaptacja obiektów zabytkowych, architektura i budownictwo drewniane, architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne, kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

Ocenie jury podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych oraz rewitalizacyjnych. Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych prac, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli wraz z otoczeniem, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków. Do tegorocznej edycji można zgłaszać obiekty, przy których prace ukończono w latach 2012-2016.

Więcej informacji w sekretariacie konkursu: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział Terenowy Olsztyn, ul. 11 listopada 4, 10-104 Olsztyn, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 89 521 26 87, fax. 89 521 26 88 bądź na stronie internetowej www.nid.pl