Artykuły z kategorii

Jarmar świąteczny

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a im mniej czasu do nich pozostaje, tym więcej imprez z nimi związanych odbywa się w miastach Warmii i Mazur.

Przedświąteczne jarmarki i kiermasze wpisały się w kalendarz najpopularniejszych wydarzeń w miasteczkach Cittaslow i z roku na rok przyciągają coraz większe grono odwiedzających.

10 grudnia mieszkańcy Działdowa zaplanowali „Odpalenie choinki”. Przedświąteczne spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00. Już wtedy będzie można zwiedzić szopkę z żywymi zwierzętami, pobawić się na świątecznej karuzeli oraz zrobić przedświąteczne zakupy na kiermaszu bożonarodzeniowym. Na rynku pojawią się również postacie z bajki „Kraina Lodu”. O godz. 14.00 wszyscy będą oczekiwać na przybycie Świętego Mikołaja. Wtedy również rozpoczną się występy sceniczne przygotowane przez chóry i zespoły taneczne. Dzieci będą mogły wziąć udział w animacjach i zabawach przy stoiskach szkół oraz w Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego. Punktem kulminacyjnym wydarzenia stanie się „Odpalenie choinki” miejskiej, które zaplanowano na godz. 17.00.

W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy w Dobrym Mieście odbędzie 11 grudnia na Przedmurzu (ul. Sowińskiego). W scenerii Baszty Bocianiej i nastrojowym otoczeniu zabytkowych dobromiejskich kamieniczek poznamy świąteczne zwyczaje i tradycje. Dobromiejski Jarmark to świetna okazja do prezentacji prac twórców ludowych i rękodzielników oraz produktów spożywczych. Zabawa rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do godzin wieczornych.

Także 11 grudnia zaplanowano kolejny Kiermasz Świąteczny w Pasymiu. Na licznych stoiskach będzie można kupić stroiki i ozdoby świąteczne do dekorowania nie tylko choinek, ale i wigilijnych stołów, domów czy przydomowych ogródków. Na stoiskach znajdą się inne wyroby rękodzielnicze, takie jak ceramika czy biżuteria. Jak przystało na świąteczny kiermasz, nie zabraknie na nim też świeżych wypieków, lokalnych przetworów i innych produktów spożywczych, wytwarzanych z naturalnych składników w tradycyjny sposób. Hitem imprezy mają być pierniki z cynamonem i grzańce. Atmosferę zbliżających się świąt będą potęgować rozbrzmiewające w tle kolędy i inne klimatyczne melodie. Nie zabraknie prezentów pod choinką oraz spotkania z prawdziwym Świętym Mikołajem. Kiermasz potrwa do godz. 18.00. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Pasymiu.

11 grudnia odbędzie się także Jarmark Świąteczny w Lidzbarku (Welskim). W mieście staną barwne stoiska, na których goście zakupią wytwory rękodzielnicze, produkty i smakołyki regionalne. Integralną częścią imprezy będzie koncert kolęd w wykonaniu przedstawicieli lidzbarskich instytucji, firm, przedsiębiorstw oraz organizacji. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00. Z kolei 18 grudnia miasto zaprasza na Koncert Kolęd i Pastorałek. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00.

Przedświąteczny czas umili także Jarmark Bożonarodzeniowy w Ornecie. Miasto zaprasza na to wydarzenie w piątek 16 grudnia o godz. 16.00. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Będą stroiki świąteczne, kolorowe bombki, upominki i wiele innych rozmaitości wykonanych ręcznie przez lokalnych artystów. Na imprezę przybędą Święty Mikołaj z uroczą Elfinką, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie. W radosną atmosferę wprowadzą uczestników jarmarku występy muzyczne artystów z Ornety i Godkowa oraz warsztaty wykonywania ozdób bożonarodzeniowych.

Okazją do wyciszenia, wzajemnego złożenia życzeń oraz zabawy będzie także Warmiński Jarmark Świąteczny, który rozpocznie się 17 grudnia o godz. 14.00 na placu Wolności w Biskupcu. Jarmark organizują w dużej części sami mieszkańcy miasta, którzy wspólnie przygotowują program artystyczny oraz kiermasz. W programie tegorocznej imprezy są m.in.: wspólne śpiewanie kolęd, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejsze ozdoby choinkowe, zabawy z Mikołajem oraz kiermasz świątecznych przysmaków i rękodzieła. Mieszkańcy będą mogli skorzystać ze specjalnego, świątecznego studia fotograficznego, aby stworzyć wspólny kalendarz na rok 2017. Miasto przygotuje także pokaz rzeźbienia w lodzie, świąteczne animacje świetlne w centrum oraz występy szczudlarzy.

Świąteczny Jarmark Bożonarodzeniowy przygotowują także w Lidzbarku Warmińskim. Jeżeli potrzebujecie smakowitych potraw świątecznych czy też pomysłu na prezent, nie może Was zabraknąć! Czas umilą występy kapel Furman i Rogóżanie. Nie zabraknie opłatka i wspólnej kolędy, a także Betlejemskiego Światła Pokoju i wigilijnego poczęstunku. Na najmłodszych czeka spotkanie z Mikołajem. Zabawa rozpocznie się o godz. 11.00.

17 grudnia na Jarmark Świąteczny będzie można wybrać się również do Sępopola. Od godz. 12.00 na placu miejskim przy fontannie będzie można poczęstować się wigilijnymi potrawami. Staną także stoiska z rękodziełem i ozdobami świątecznymi. Dzieci otrzymają okolicznościowe, słodki upominki. Miasto zaprasza też do wspólnego strojenia choinki i kolędowania.

18 grudnia zapachami i łakociami będzie kusił Olsztynecki Jarmark Wigilijny. Organizatorzy przygotowali moc świątecznych niespodzianek. W bożonarodzeniową atmosferę wprowadzi uczestników Kiermasz Świąteczny, który ruszy o godz. 10.00 i będzie dobrą okazją do zrobienia ostatnich przedświątecznych zakupów. Na straganach, oprócz ozdób i dekoracji choinkowych, pojawią się również tradycyjne wyroby, przyprawy i zioła, ręcznie szyte zabawki oraz słodycze. Skansen w Olsztynku przygotował atrakcyjną ofertę warsztatów świątecznych, podczas których będzie można wykonać samodzielnie świąteczne stroiki, ozdoby na choinkę oraz czapki dla elfów Świętego Mikołaja. Warsztaty odbędą się w Salonie Wystawowym w Olsztynku. O godz. 14.00 rozpocznie się koncert kolęd i pastorałek. Wystąpią m.in.: olsztynecki chór kameralny Arte Del Canto, chór Swojska Nutka , kapela ludowa Śparogi oraz zespół Szarlotka, Diamonds i Budyń. Dodatkowe atrakcje to: „Jarmarkowe przedszkole w Ratuszu” oraz Stoisko Elfów, na którym będzie można przebrać się i wziąć udział w sesji zdjęciowej ze Świętym Mikołajem, Królową Śniegu, Elsą i Anną. Zwieńczeniem Jarmarku będzie „Żywa Szopka”.

18 grudnia 2016 r. na placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach odbędzie się Jarmark Rękodzieła Artystycznego i Sztuki Ludowej w klimacie bożonarodzeniowym. Kiermasz rusza już od godz. 8.00, zaś część artystyczna od 11.00. Przewidziano występy artystów, kolędowanie, a także przybycie Świętego Mikołaja. Organizatorzy rozstrzygną też konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną.

Stoiska z regionalną żywnością, ozdobami świątecznymi i rękodziełem staną w tym dniu także na rynku nowomiejskim. VII Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się o godz. 10.00. W programie: świąteczne konkursy, wspólne kolędowanie i strojenie choinki oraz żywa zagroda. Organizatorzy przewidzieli spotkanie z Mikołajem i Śnieżynką, a także ciepły poczęstunek. Na rynku w Nowym Mieście Lubawskim pojawią się wyroby związane z tradycją Bożego Narodzenia oraz kulturą ludową i rękodzielnictwem.

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych w regionie na mazury.travel