Artykuły z kategorii

Warmińska Uczta Pierogowa w Biesowie

Jak co roku nie zawiodły gospodynie z gminy Biskupiec ani miłośnicy pierogów.

Uczestnicy dziesiątej Uczty Pierogowej w Biesowie zjedli 50 tysięcy pierogów i bawili się świetnie, mimo zmiennej pogody.

Przy stoiskach ośmiu sołectw z gminy Biskupiec, które w tym roku przygotowały pierogi, bez przerwy kłębił się tłum. Najszybciej zniknęły pierogi z kurkami, ale też najmniej udało się ich ugotować. Poza tym wybór był ogromny: z kapustą i grzybami, serem i szpinakiem, ruskie, z jagodami, z kaszą gryczaną, rybą, twarogiem i brzoskwinią… - Jestem na uczcie drugi raz, z tym że ostatnio nie znalazłem miejsca na parkingu, tylu było chętnych – opowiadał Piotr Bałtroczyk, popularny prezenter telewizyjny i satyryk . - Tym razem przyjechałem wcześniej. Świetna impreza, podziwiam upór i zaangażowanie organizatorów, dzięki którym kolejny raz w Biesowie pojawiły się tłumy.

Uczta w Biesowie to także wiejskie pieczywo, smalec, swojskie napoje, stoiska z rękodziełem, zabawkami i wiele innych elementów, które zapewniały ciepłą atmosferę festynu rodzinnego. - To nasz sukces – cieszył się organizator uczty Janusz Radziszewski, sołtys Biesowa. - Pierogi są symbolem nie tylko naszej miejscowości, także wszystkich sołectw z gminy Biskupiec, bez których nie udałoby się kolejny raz zorganizować uczty.

Sylwia Malinowska, finalistka programu kulinarnego MasterChef, pokazywała jak zrobić pierogi warmińskie i upiec pieroga z mięsem. Można było nie tylko podpatrywać jej pracę w kuchni  ale także razem gotować i próbować.

Pod jej przewodnictwem jury wybrało też najlepsze pierogi. Do konkursu stanęły wszystkie sołectwa, które wystawiały się na uczcie. Werdykt był zgodny – zwyciężyły pierogi z jagodami, przygotowane przez panie z Biesowa. W nagrodę wieś otrzymała od burmistrza Biskupca bon o wartości 1000 złotych. - Wygrały najsmaczniejsze pierogi – oceniała Sylwia Malinowska. - Ze świetnie wyrobionym ciastem oraz pysznym, sezonowym nadzieniem.