Artykuły z kategorii

Regionalny Festiwal Drobiu w Nidzicy

Podczas siódmego Regionalnego Festiwalu Drobiu, który odbył się w niedzielę (10 lipca), rozegrany został konkurs na najlepiej przyrządzoną kaczkę.

Swoje popisowe dania zaprezentowały cztery sołectwa z okolic Nidzicy.

Gotowanie „na żywo” na oczach widzów to wspaniała atrakcja dla odwiedzających Warmię i Mazury turystów. W naszym regionie takich wydarzeń jest wiele, bowiem samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od kilku lat realizuje wieloletni „Kalendarz imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Jednym z 16 organizowanych wydarzeń był Regionalny Festiwal Drobiu w Nidzicy.

W tegorocznym konkursie „Na najlepszą potrawę z drobiu” rywalizowały cztery lokalne sołectwa przygotowując potrawę z kaczki:

  • sołectwo Radomin z potrawą „Kaczka á la babka ziemniaczana” czyli luzowana kaczka faszerowana tartymi ziemniakami z boczkiem;
  • sołectwo Żelazno z potrawą „Kacze uda w cytrynie”;
  • sołectwo Piotrowice z potrawą „Kaczka w sosie winnym”;
  • sołectwo Grzegórzki z potrawą „Szalona kaczka w warzywach”.

Dania oceniało jury w składzie: Alicja Bojarska - zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Leszek Śpiewak - zastępca burmistrza Nidzicy oraz Marta Szymańska - zwyciężczyni ubiegłorocznego konkursu „Na najlepsza potrawę z drobiu”.

Tym razem zdobywcą Pucharu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego zostało Sołectwo Radomin za „Kaczkę á la babka ziemniaczana”. Ponadto wszystkie sołectwa uczestniczące w konkursie otrzymają od burmistrza Nidzicy zestawy gier planszowych przeznaczonych dla świetlic wiejskich.

Na Placu Wolności w Nidzicy można było skosztować chłodnika litewskiego, który przygotowała Dagmara Gęstwińska z Gospodarstwa Agroturystycznego „Kalinówka” z Pietrzwałdu – członek sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Pani Dagmara nie tylko przygotowywała chłodnik na miejscu, ale również zdradziła zainteresowanym tajniki swojej kuchni. Opowiedziała m.in. jak przygotować zakwas z buraków, który jest doskonałym probiotykiem, znanym w kuchni polskiej od wieków, a ostatnio wracający do łask. Przy okazji warto wspomnieć, że przygotowywany w Nidzicy chłodnik wpisany został na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako chłodnik litewski.

Imprezie towarzyszył kiermasz produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych, w tym członków sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”, a także prezentacja regionalnego rękodzieła oraz występy artystyczne. Swoje wyroby sprzedawali: Zakład Masarski Zbigniew Rolka, Sklep Zielarnia Joanna Kulczyk, "Qraś" Wędliny Catering Robert Kurko, Gospodarstwo Pasieczne „Miody Wileńskich“ Mateusz Wileński, Zakład Wędliniarski „Flis-Pol“ Jarosław Flis. Na osobnym stoisku prezentował się Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Celem imprezy było kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla, promowanie żywności opartej na surowcach pochodzenia lokalnego, ochronę regionalnego dziedzictwa kulinarnego, zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych oraz promocję restauracji i gospodarstw agroturystycznych z regionu Warmii, Mazur i Powiśla, oferujących dania regionalne.

Organizatorem wydarzenia był Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Urząd Miejski w Nidzicy.