Artykuły z kategorii

Brama w Bałdach

Kiermasem nazywano dawniej na Warmii uroczystość odpustową. Nawiązaniem do tej tradycji jest impreza, która już dziewiąty raz zagości w Bałdach, położonych w graniczącej z Olsztynem gminie Purda.

Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy odbędzie się tutaj 2 lipca.

Główne wydarzenia imprezy rozegrają się na Trakcie Biskupim w Bałdach. Upamiętnia on dawną tradycję witania nowego biskupa warmińskiego na granicy obejmowanej przez niego diecezji. Tradycyjnie jednak kiermas rozpocznie się mszą świętą w kościele pw. św. Jakuba w pobliskich Butrynach (godz. 12). Potem uczestnicy przemieszczą się na Trakt. Tutaj nastąpi odsłonięcie nowego głazu pamiątkowego (godz. 13.15) i inscenizacja uroczystego powitania biskupa Leszczyńskiego przez stany warmińskie (godz. 14). W historyczne postacie wcielą się aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Zakończenie powitania będzie sygnałem do rozpoczęcia zabawy. Na scenie zagości muzyka folkowa w różnych odmianach. Wystąpią: Koło Gospodyń Wiejskich „Szcześciary” ze Szczęsnego i lokalne zespoły śpiewacze: Kris, Mazury i Echo Pasymia. Gwiazdą wieczoru będzie Anna Broda – wokalistka, cymbalistka i kompozytorka promująca muzykę z Warmii.

Podczas imprezy swoje oferty zaprezentują stoiska handlowe lokalnych twórców rękodzieła artystycznego i wytwórców regionalnych kulinariów oraz stoiska edukacyjne. Zaplanowano też różnorodne pokazy oraz prezentacje tradycyjnych rzemiosł i sztuki ludowej, dawne zabawy festynowe i podwórkowe oraz rodzinne konkursy.

Organizatorami corocznej imprezy są: Urząd Gminy w Purdzie i Gminny Ośrodek Kultury w Purdzie. Szczegółowe informacje o kiermasie dostępne są jego stronie internetowej.

Więcej informacji na temat turystycznych atrakcji na Warmii i Mazurach na stronie internetowej www.mazury.travel