Artykuły z kategorii

Mauzoleum Grunwaldzkie - zdjęcie archiwalne

7 czerwca zakończy się kolejny sezon spotkań z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”.

W kinie „Światowid” spotkają się miłośnicy Elbląga i jego historii, by obejrzeć archiwalne filmy i kroniki oraz wysłuchać opowieści o przeszłości regionu.

Tematem wieńczącego tegoroczny cykl będzie „Grunwald po niemiecku”. To opowieść o jednej z największych bitew I wojny światowej, którą stoczono w okolicach Olsztynka oraz o monumentalnym pomniku, który wzniesiono w tym miejscu, a po którym nie ma dziś śladu.

Bitwa pod Tannenbergiem (Stębarkiem) nie przesądziła o wyniku wojny. Miała jednak wielki wpływ na późniejsze losy Europy, bo posłużyła Hitlerowi do szerzenia ideologii nazistowskiej w narodzie niemieckim. Wzniesiony pod Olsztynkiem pomnik stał się celem wycieczek Niemców z całego kraju oraz miejscem wielkich nazistowskich manifestacji.

Podczas wtorkowego spotkania wyświetlone zostaną stare kroniki filmowe z I wojny światowej oraz okresu międzywojennego. Przedstawiona zostanie historia bitwy oraz budowy pomnika. Widzowie poznają też powojenne losy monumentu i jego związki z Elblągiem. Spotkanie poprowadzi Juliusz Marek.

Seans „Grunwald po niemiecku” rozpocznie się we wtorek, 7 czerwca o godz. 18 w elbląskim Kinie „Światowid”. Wstęp wolny.