Artykuły z kategorii

Szczupak - propozycja dania konkursowego

Do 3 czerwca można zgłosić chęć udziału w Konkursie o Chochlę Prezydenta Ełku.

Turniej skierowany jest do restauratorów, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, osób reprezentujących hotele i pensjonaty oraz lokale gastronomiczne z powiatów: ełckiego, giżyckiego, grajewskiego, piskiego, gołdapskiego, augustowskiego, oleckiego i łomżyńskiego.

Będzie to już jedenasta edycja wydarzenia, które co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Jest to świetna okazja dla restauratorów, aby zaprezentować potrawy, a dla uczestników, aby bliżej poznać restauracje i zobaczyć, jak starannie przygotowują swoje popisowe dania.

Kulinarne zmagania odbędą się 12 czerwca o godz. 15 na Placu Jana Pawła II w Ełku. Zwycięzca konkursu otrzyma symboliczną Chochlę Prezydenta Miasta Ełku oraz czek o wartości 3 tysięcy złotych brutto.

W ramach wydarzenia odbędzie się widowiskowa rywalizacja gotowania na dwóch wielkich patelniach, w których przygotowanych zostanie ponad tysiąc porcji potrawy do degustacji. Ponadto na placu znajdą się stoiska z rękodziełem, a dodatkową atrakcją będą występy artystyczne.