Artykuły z kategorii

Pisanki w skansenie. Fot. Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Piątek (11 marca) to ostatni dzień, kiedy można zgłaszać chęć udziału w przedświątecznym kiermaszu organizowanym przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Podczas imprezy, która odbędzie się 19 marca, zostanie też rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy Gaik i Marzankę.

To już 39 Święto Wiosny, które odbywa się w węgorzewskim skansenie. Tradycyjnie towarzyszyć mu będzie przedświąteczny kiermasz. Organizatorzy zapraszają do udziału w nim twórców i rzemieślników z terenu województwa warmińsko-mazurskiego oraz województw i państw ościennych, których wyroby mieszczą się w tradycji ludowej regionu, z którego się wywodzą. Na kiermaszu będą wystawione na sprzedaż: palmy, pisanki, wycinanki, baranki wielkanocne, pieczywo obrzędowe, wyroby tkackie i garncarskie, rzeźba, koronki, kosze wiklinowe i inne. Twórcy, którzy przyślą zgłoszenie do 11 marca, mają zapewnione jedno bezpłatne stoisko. Szczegółowych informacji udziela Beata Gruszka (tel. 87 427 32 42, 427 52 78, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Podczas „Święta wiosny” odbędą się też warsztaty malowania jajek metodą tradycyjną (godz. 10-13, koszt 2 zł) oraz wystawa pisanek i palm ze zbiorów muzeum połączona z prezentacją prac powarsztatowych „Gdy zbliża się Wielka Noc”.

Dzieci i młodzież mogą wziąć też udział w „Konkursie na Gaik i Marzankę”, którego rozstrzygnięcie planowane jest na „Święto wiosny”. Marzanna to kukła ze słomy o postaci kobiety, będąca symbolem zimy, śmierci, chorób i wszelkiego zła. Marzannę wynoszono w czwartą niedzielę Wielkiego Postu poza granice wsi, palono lub topiono. W niektórych regionach orszak dzieci niosących Marzannę obchodził z nią wszystkie domy we wsi. Marzannę nazywano też Śmiercichą, Moreną itp. Współcześnie zwyczaj ten przeniesiono na 21 marca, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Z kolei Gaik Zielony - zwany też Latem, Lateczkiem, Nowym Latkiem, Latorośkiem, Maikiem itp. - to duża, zielona (często sosnowa) gałąź przybrana wstążkami, ozdobnymi wydmuszkami jaj, ozdobami z papieru itp. Wnoszono go do wsi i obchodzono z nim wszystkie domostwa. Zwykle czyniły to młode dziewczęta, za co otrzymywały od gospodyń jajka, słodkie bułki i drobne pieniądze. Często zwyczaj chodzenia z gaikiem odbywał się następnego dnia po wyniesieniu Marzanny. Gaik symbolizował nadchodzącą wiosnę, odradzającą się przyrodę i życie. Warunkiem udziału w konkursie jest wykonanie przynajmniej jednego z tych symboli. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy, a zwycięzcy – nagrody rzeczowe.