Artykuły z kategorii

Jezioro Jeziorak

Skąd pochodzi nazwa najdłuższego jeziora w Polsce? Gdzie tak naprawdę leży Jeziorak? I czy Wielka Żuława rzeczywiście jest największą wyspą śródlądową w Europie? Odpowiedź na te i inne pytania padła podczas pierwszego spotkania z cyklu „Porozmawiajmy o Jezioraku”, które w czwartek 18 lutego odbyło się w nowym porcie.

Organizatorem cyklu spotkań, który trwać będzie do końca 2016 roku, jest port śródlądowy w Iławie. Pierwszym gościem, który poświęcił swoje wystąpienie nietypowym atrakcjom Jezioraka, był Marian Jurak – przewodnik po Warmii i Mazurach i Prezes Zarządu Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK.

W trakcie wykładu można było usłyszeć, skąd wzięła się nazwa jeziora (od staropruskiej nazwy czapli – geese), ile wysp na Jezioraku ma swoje nazwy (12), jaka jest powierzchnia zlewni jeziora (315 km2), gdzie tak naprawdę leży najdłuższe jezioro w Polsce (mezoregion – Pojezierze Iławskie) i czy Wielka Żuława rzeczywiście jest największą wyspą śródlądową w Europie (nie – jest największą wyspą śródlądową w Polsce).

Pozostała część spotkania poświęcona została lokalnym atrakcjom, które nie we wszystkich przypadkach miały szansę przebić się do świadomości turystów. Można było usłyszeć o Kanale Dobrzyckim (zagadnienie to zostanie rozwinięte w trakcie kolejnego spotkania z cyklu), wyjątkowym uroku spływów kajakowych Iławką czy szansie, jaką regionowi dałoby otwarcie w Jerzwałdzie muzeum Zbigniewa Nienackiego – autora serii powieści „Pan Samochodzik i…”.

Ciekawostką dla gości, którzy w czwartkowy wieczór wypełnili salę konferencyjną portu, było ujawnienie pochodzących z lat ’70 ubiegłego wieku planów związanych z utworzeniem w Siemianach uzdrowiska. Według Mariana Juraka miała być to druga najważniejsza inwestycja turystyczna w całym województwie. Całość zakończyła długa dyskusja.

Przebieg czwartkowego spotkania został zarejestrowany. Już w przyszłym tygodniu nagranie udostępnione zostanie na kanale portu w serwisie YouTube. Pojawiać się tam też będą zapisy kolejnych spotkań.

Kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Jezioraku” odbędzie się 24 marca. Gościem portu będzie Krystyna Kacprzak z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej. Marcowy wykład zatytułowany został: „Jeziorak – Kanał Dobrzycki – Ewingi”. Szczegóły dotyczące wydarzenia oraz informacje o ewentualnych zmianach w programie publikowane będą na stronach portu pod adresem www.port-ilawa.pl