Artykuły z kategorii

kiermas warmińskiWarmiński Kiermas Tradycji Dialogu i Zabawy w Bałdach w gminie Purda odbędzie się 6 lipca 2013 roku. Patronat nad imprezą objął Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Spotkanie na granicy Warmii i Mazur rozpocznie się od uroczystego powitania biskupa Piotra Tylickiego i odsłonięcia kolejnych kamieni upamiętniających życie i pracę biskupów warmińskich. Kiermas to również doskonała okazja do zakupów artykułów wytwarzanych przez artystów i przedsiębiorców z Warmii i Mazur.


 Podczas wydarzenia mogą być wystawione do sprzedaży m.in. rzeźby, płaskorzeźby, malarstwo i grafika ludowa, tkaniny, hafty, koronki, wycinanki, kwiaty sztuczne,  wyroby z wikliny, wyroby spożywcze, okucia, drobne ozdoby, dzbanki, donice czy miski. Więcej informacji na stronie internetowej www.wrotawarmii.pl.

 

Kiermas - uroczystość odpustowa na Warmii. Na Kiermas zjeżdżali krewni i znajomi z okolicy. Po nabożeństwie udawali się na biesiadę. Spotkania były okazją do wymiany poglądów i jednoczyły społeczność warmińską wokół tradycyjnych zwyczajów. Kiermasy były zaczynem tradycji warmińskiej i sprzyjały zachowaniu obyczajów przodków.