Artykuły z kategorii

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem zdecydowanie wygrała w rankingu atrakcji turystycznych w województwie warmińsko-mazurskim.

Zagłosowało na nią ponad 60 proc. internautów biorących udział w sondzie przeprowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną.

Na podstawie badań, analiz i opinii regionalnych organizacji turystycznych POT wytypował po pięć atrakcji z każdego województwa, które ze względu na największy potencjał przyciągania ruchu turystycznego można traktować jako flagowe. Następnie przez stronę www.polska.travel internauci mogli oddać głos na ich zdaniem najciekawszą atrakcję.

Imponującym wynikiem 60,3 proc. głosów internautów zwyciężyła "Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem". Była to też rekordowa pod względem ilości oddanych głosów sonda z wszystkich 14 do tej pory opublikowanych.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem - 60,3 proc. głosów

Największa tego typu impreza w kraju. Rozgrywana jest od roku 1998, w połowie lipca. W jej przygotowanie i przebieg angażuje się prawie półtora tysiąca rekonstruktorów i miłośników średniowiecza z całego świata. Wydarzenie jest elementem programu obchodów Dni Grunwaldu. Główną atrakcją jest odtworzenie przebiegu największej bitwy średniowiecznej Europy, którą 15 lipca 1410 roku toczyły sprzymierzone wojska polsko-litewskie hufcami państwa zakonu.

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie - 32,8 proc. głosów

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie oferuje aktywną formę edukacji poprzez poznawanie przeszłości od jej wielu nieznanych dotąd stron wykorzystując do tego nowoczesne techniki. Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach prześledzimy dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego od Ziemi Świętej po czasy współczesne, makiety zamków, animacje bitew i machin oblężniczych, technikę i strategię wojen itp.

Kanał Elbląski - 4,2 proc. głosów

Kanał Elbląski jest unikalnym pod względem technicznym - w skali światowej - szlakiem wodnym. Oryginalność tej drogi wodnej polega na pokonywaniu różnicy poziomów o łącznej wielkości 100 metrów - przy pomocy systemu śluz i pochylni. Te ostatnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody. Dzięki wykorzystaniu różnicy poziomu wód statek w pięciu miejscach jest przeciągany linami po szynach, na specjalnie skonstruowanym wózku.

Wilczy Szaniec - Kwatera Hitlera w Gierłoży - 1,4 proc. głosów

Kwatera Hitlera w Gierłoży, "Wilczy Szaniec" to jedno z bardziej ponurych miejsc w regionie, jednak przyciąga turystów legendą i mrocznym klimatem. Na terenie twierdzy w latach 1940-42 wzniesiono 80 budowli, w tym 50 bunkrów. Kwatera miała swóją elektrownię, stację kolejową, lotnisko, w strefie centralnej były kwatery najważniejszych przedstawicieli władzy, kasyno, kino. Całość zamaskowana, otoczona zasiekami i zaminowana. W 1945 Niemcy wycofując się wysadzili twierdzę w powietrze pozostawiając ruiny, które udostępnione są do zwiedzania.

Frombork - zespół wzgórza zamkowego - 1,3 proc. głosów

Frombork to niewielkie zaciszne miasteczko leżące w województwie warmińsko-mazurskim nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Słusznie nazywany Klejnotem Warmii, a także Grodem Kopernika, jest miejscem, w którym ten wielki polski astronom spędził ponad 30 lat swojego życia. Z całą pewnością wart zobaczenia jest m. in. zaliczany do najwyższej, zerowej klasy światowych dóbr architektonicznych kompleks zabudowy Wzgórza Katedralnego.