Artykuły z kategorii

Orszak Trzech Króli

Już po raz trzeci 6 stycznia olsztyńskimi ulicami przejdzie Orszak Trzech Króli. Poodobne imprey odbędą się też w Ełku i Elblągu oraz innych miastach regionu.

Orszak jest nawiązaniem do bogatej tradycji jasełkowej i ma zachęcać do wspólnego oraz radosnego przeżywania święta upamiętniającego wizytę trzech mędrców.

Orszak w Olsztynie poprowadzą trzej królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Afrykę i Azję. Ich świtę stanowić będą dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Za nimi podążą mieszkańcy miasta - rodziny w kolorowych koronach na głowie, śpiewając kolędy. Organizatorzy przygotowali dla uczestników ponad 5 tys. śpiewników z kolędami, 8 tys. koron oraz inne atrakcje. Zachęcają, by rodzice w zakresie prywatnym uszyli swoim dzieciom pelerynki (na wzór ministranckiej) w kolorze danego Króla i dołączyli do jego Orszaku. Można też przygotować strój anioła (na biało) lub gwiazdeczki (strój złoty/żółty). Orszaki wyjdą z trzech kościołów o godz. 11 (parafia św. Jakuba, NMP Królowej Polski i NSPJ), by połączyć się ok. 12.15 na Placu Jana Pawła II. Wspólnie przejdą al. Piłsudskiego na pl. Solidarności, gdzie w godz. 13.15 – 14.15 zaplanowane jest wspólne kolędowanie.

Po raz pierwszy orszak odbędzie się też w Elblągu. Początek przemarszu o godz. 12.45 na pl. Jagiellończyka (rozdanie koron, śpiewników i okolicznościowych naklejek), ok. 13.15 orszak wyruszy w trasę, a o 14.20 dotrze do celu wędrówki, czyli katedry.

Przemarsz w Ełku rozpocznie się o godz. 13 na Placu Jana Pawła II, skąd uczestnicy przejdą ulicami miasta do stajenki betlejemskiej w parafii św. Jana Apostoła przy ul. Toruńskiej, by tam oddać pokłon Dzieciątku Jezus. Podczas przejścia będzie można zobaczyć scenki walki dobra ze złem. W diecezji ełckiej w ogólnopolską akcję włączyły się parafie: z Augustowa, Ełku, Giżycka, Gołdapi, Mikołajek, Olecka, Pisza, Starych Juch, Sejn, Suwałk, Świętajna, Węgorzewa, Wiżajn.