Artykuły z kategorii

Ilustracja do tekstu

Profesjonalni kucharze, uczniowie oraz amatorzy sztuki kulinarnej będą rywalizować w X edycji konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy”. Impreza odbędzie się 7 listopada 2015 roku w Elblągu.

W tym roku do konkursu zgłoszono wyjątkowo dużą ilość produktów i potraw (38 produktów i 16 potraw). Ideą wydarzenia jest zebranie unikatowych przepisów kulinarnych z obszarów wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego, opublikowanie ich w broszurze „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy” oraz promocja jedynych w swoich rodzajów produktów i potraw, specyficznych dla dziedzictwa kulinarnego naszego regionu.

Kolejne finały subregionalne odbędą się 21 listopada w Zespole Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie oraz 28 listopada w Zespole Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku. Finał zaplanowano na 5 grudnia w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie.

Konkurs organizowany jest od 2006 r. we współpracy z Warmińsko-Mazurską Izbą Rolniczą i Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct - Olsztyn. W roku 2008 została zmieniona jego formuła. Przedmiotem konkursu oprócz POTRAW zostały też PRODUKTY. Organizatorami przedsięwzięcia są: samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Olsztyn.

Więcej informacji na stronie internetowej www.produktregionalny.warmia.mazury.pl