Artykuły z kategorii

Festiwal w Piszu

Jesień to czas dla grzybiarzy, amatorów jeżyn, borówek czy żurawin. Miejscem obfitującym w te dary lasu jest Puszcza Piska - największy kompleks leśny na Mazurach. I właśnie w Piszu 5 września 2015 odbył się „Regionalny Festiwal Runa Leśnego”, na którym królowały produkty runa leśnego.

W tym roku podstawą do przygotowywania potraw w konkursie „Na najlepszą potrawę z grzybami” były borowiki, kurki i podgrzybki. Swoje kulinarne umiejętności zaprezentowali tu restauratorzy oraz osoby fizyczne.

Laureaci konkursu w kategorii restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, zakłady gastronomiczne:
I miejsce oraz Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Restauracja „Gościniec Ryński Młyn” za „Bliny z grzybami wszelakimi i maczanką”;
II miejsce – Obiekt Turystyki Wiejskiej „Siedlisko na Półwyspie” za „Michę mazurskiego grzybiarza”;
III miejsce – Środowiskowy Dom Samopomocy w Piszu za „Risotto aromatyczne”.

Laureaci konkursu w kategorii osoby fizyczne:
I miejsce oraz Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Daniela Syrzeń za „Runo na placuszku”;
II miejsce – Krystyna Wydrych za „Naleśniki z grzybami”;
III miejsce – Paweł Bosak za „Leniwe grzybki”.

W szranki stanęli również lokalni kucharze, którzy rywalizowali w konkursie „Na najlepszą zupę grzybową”. O zwycięstwie zdecydowała publiczność, która miała możliwość degustacji przygotowanych potraw. Najbardziej smakowała „Zupa grzybowa z pulpecikami” przygotowana przez Polską Akademię Nauk Dom Pracy Twórczej w Wierzbie.

W „Konkursie nalewek leśnych”, do rywalizacji stanęli pasjonaci domowych wyciągów z leśnych owoców, kwiatów i ziół. Spośród 11 zgłoszonych nalewek, jury najbardziej przypadła do gustu „Nalewka Jeżyna Malina” Pani Krystyny Wydrych.

Imprezę prowadził dr Grzegorz Russak – znawca kuchni polskiej. Organizatorem wydarzenia był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, gmina Pisz oraz Lokalna Grupa Działania „Mazurskie Morze”.