Artykuły z kategorii

7 Cudów Mazur - Ryn. Fot. Jacek Balk

Podczas sobotnich zmagań na Jeziorze Ryńskim żeglarze walczyli o zwycięstwo w Żeglarskim Pucharze 7 Cudów Mazur.

Ostatecznie najlepsza okazała się załoga Aleksandra Fereńca. Na lądzie dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszyły się kulinarne atrakcje, turnieje gier i zabaw dla rodzin, a także rejsy katamaranami X-Cat.

22 sierpnia w Rynie odbyły się ostatnie regaty z cyklu Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. W finałowych zawodach udział wzięło dziesięciu sterników, którzy wcześniej zagwarantowali sobie start dzięki eliminacjom rozgrywanym w Mikołajkach, Mrągowie, Giżycku i Węgorzewie. W Rynie rywalizacja odbyła się na jachtach klasy Omega. Zawodom towarzyszyła słoneczna pogoda i umiarkowany wiatr o sile 2-3 w skali Beauforta. Rozegrano trzy zacięte wyścigi. Ostatecznie najszybsza okazała się ekipa Aleksandra Fereńca, która otrzymała nagrodę główną - czek w wysokości 3000 zł. Tuż za nimi, na drugim miejscu uplasowała się załoga Jacka Daszkiewicza, a podium uzupełnił team Piotra Bakoty.

Finałowa impreza przyciągnęła do Ekomariny Ryn nie tylko fanów żeglarstwa, ale również tradycyjnej, mazurskiej kuchni. W sobotnie popołudnie rozegrano kulinarny pojedynek „Wariacje mazurskich smaków”. Trzy blogerki: Anna Buraczewska „Blaneczkowo”, Emilia Wańczyk „Emcia Pichci!” oraz Agata Witowska „Kulinarne przygody Gatity” zmierzyły się ze sobą przygotowując pierogi z wędzonym pstrągiem. Jury na czele z Sylwestrem Drężkiem, restauratorem z Warszawy oceniało przede wszystkim smak potraw oraz estetykę wykonania. Konkurs wygrała Agata Witowska, która oczarowała jury efektowną prezentacją swojego dania. Drugie miejsce przypadło Annie Buraczewskiej, a trzecie Emilii Wańczyk. Laureatki konkursu zostały nagrodzone sprzętem AGD ufundowanym przez miasto Ryn.

Po zmaganiach blogerek przyszedł czas na cieszący się dużą popularnością festyn kulinarny „Ryńskie Smalcowanie z Ogórczeniem”, w ramach którego odbył się konkurs na najlepszy smalec i ogórki kiszone, a także pokazy kulinarne. Nie zabrakło również Mistrzostw Polski w Rzucie Ogórkiem Parami.

Sobotnią imprezę zakończyła ceremonia wręczania nagród dla zwycięzców Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur, a także laureatów konkursów w ramach festiwalu kulinarnego „Ryńskie Smalcowanie z Ogórczeniem

Przypomnijmy, że 7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. W ramach kampanii w czerwcu, lipcu i sierpniu 2015 roku, w miastach partnerskich organizowany jest cykl regat „7 Cudów Mazur” o Żeglarskie Grand Prix Mazur.

Więcej informacji