Artykuły z kategorii

Niebieski samolot - logo Mazury Air Show

Już w najbliższy weekend (1-2 sierpnia) nad jeziorem Niegocin odbędzie się Mazury Air Show – czyli pokazy umiejętności mistrzów pilotażu.

Występy lotników tradycyjnie już komentuje Tadeusz Sznuk.

Podczas Mazury Air Show z giżyckiej plaży miejskiej będzie można podziwiać akrobacje indywidualne i zespołowe, przeloty nowoczesnych maszyn transportowych i wielozadaniowych oraz samolotów zabytkowych, na których latali piloci podczas I i II wojny światowej. Wielką atrakcją są wodowania i starty wodnopłatów.

Na mazurskiej imprezie goszczą najlepsi piloci - Mistrzowie Polski i Świata, zespoły pokazowe i indywidualni akrobaci. W tym roku swoją obecność zapowiedzieli znani na całym świecie piloci akrobacyjni: Uwe Zimmermann, Radka Machova w nowej formacji Pterodactyl Flight. Gościem w pierwszy sierpniowy weekend będzie również wspaniały pilot akrobacyjny Marek Choim – uczestnik Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej, który wykona dla naszych widzów program specjalny. Pojawią się przedstawiciele Sił Powietrznych, którzy zaprezentują swoich najlepszych pilotów i maszyny. Zawita samolot transportowy C130 Hercules oraz Su- 22 w przelocie nad jeziorem Niegocin w Giżycku. Będzie możliwość obejrzenia dwóch śmigłowców PZL SW-4 „Puszczyk” polskiej produkcji, które zaprezentują się nad jeziorem Niegocin oraz na wystawie statycznej na lotnisku Wilamowo. Podczas Mazury AirShow 2015 nie może zabraknąć wodnosamolotów. Mazurskie jeziora to znakomite miejsce do zaprezentowania umiejętności tych maszyn w tym roku zaprezentuje się m.in. Piper PA-18 oraz nietypowy wodnosamolot United Consultants / STOL UC-1 „Twin Bee” taki sam jaki „zagrał” w filmie „Człowiek ze złotym pistoletem” z Rogerem Moore w roli głównej. Na zaproszenie organizatorów na Mazurach w pierwszy sierpniowy weekend pojawi się również Formacja 3AT3 z Aeroklubu Warszawskiego.

Warto też zajrzeć na lotnisko Kętrzyn-Wilamowo, by obejrzeć wystawę statyczną oraz miejsce przygotowań, startów i lądowań.

Pokazy odbywają się w sobotę w dwóch blokach - godz. 12-14 i godz. 16-18. W niedzielę finałowy blok pokazów lotniczych startuje o godz. 11 i potrwa do godz. 14. Uroczyste zakończenie Mazury AirShow 2015 w giżyckim amfiteatrze – godz. 14.30-15.