Artykuły z kategorii

Gołdap - Fot. A. Przyborowski

Prezentacja Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow odbędzie się 9 maja 2015 roku na Warmii i Mazurach. Gołdap powiększył polską sieć Cittaslow w 2013 roku.

Festiwal Cittaslow jest doskonałą okazją do zaprezentowania rosnącego z roku na rok potencjału Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow. Zrzesza 15 miejscowości z w województwa warmińsko-mazurskiego: Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Lubawę, Nidzicę, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Pasym, Reszel i Ryn oraz cztery spoza naszego województwa Murowaną Goślinę z Wielkopolski, Kalety z województwa śląskiego, Rejowiec Fabryczny z lubelskiego, Nowy Dwór Gdański z pomorskiego. Podczas festiwalu zaprezentują się też zaawansowane w procedurze certyfikacji miasta pretendujące: Prudnik z opolskiego oraz Lidzbark (nad Welem), Orneta i Działdowo z Warmii i Mazur.

Program przewiduje m.in. kiermasz wyrobów rzemieślniczych i występy zespołów muzycznych z miasteczek członkowskich Cittaslow, kiermasz żywności naturalnej i tradycyjnej, turniej miast Cittaslow, konkursy z nagrodami, koncert zespołu „Indios Bravos”.Mieszkańcy Gołdapi oraz zaproszeni goście będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnej degustacji potraw, przygotowanej specjalnie na tę okazję przez restauratorów – członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle.

Ważną częścią wydarzenia będzie zaplanowana na sobotę konferencja dotycząca rozwoju idei Cittaslow „Cittaslow szansą przyszłych pokoleń”. Do udziału w niej zaproszeni zostali przedstawiciele władz i Komitetu Naukowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow. Swoją obecność potwierdzili przedstawiciele ścisłego zarządu stowarzyszenia, m. in. pierwszy wiceprzewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Arnoud Rodenburg, burmistrz Midden-Delfland w Holandii, Pier Giorgio Oliveti - sekretarz generalny, Gian Luca Marconi, były przewodniczący stowarzyszenia w poprzedniej kadencji, obecnie Ambasador Cittaslow z Castelnovo ne' Monti (Włochy), Sabine Storme, ambasadorka Cittaslow, odpowiedzialna za Convivium Slow Food i sieć Cittaslow w Belgii, Andrea Mearns, ambasadorka Cittaslow z miasteczka Mold (Walia, Anglia), prof. dr hab. Krzysztof Skalski, członek Międzynarodowego Komitetu Naukowego Cittaslow.

Festiwal Cittaslow organizowany jest w ramach projektu "Cittaslow – sieć miast Warmii Mazur i Powiśla stawiających na dobrą jakość życia" ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Organizatorem jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, członek wspierający Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow.
Więcej informacji na stronie internetowej www.cittaslowpolska.pl