Artykuły z kategorii

curling fot organizatorPonad 120 curlerów z 15 polskich klubów i reprezentacji Kazachstanu gościć będzie w najbliższych dniach w Giżycku i Wilkasach. Turniej na krytym lodowisku w Giżycku rozpocznie się 1 sierpnia, zakończy się 3 sierpnia.

Festival to pierwsze spotkanie z tą dyscypliną na Warmii i Mazurach. W programie: szkolenie z zakresu przygotowywania lodu curlingowego oraz camp z trenerami Polski i Szkocji. Festiwal zakończy turniej Mazury Curling Cup z udziałem 16 drużyn.

Obok szkoleń i kursów i turnieju dla wyczynowców organizatorzy zapraszają do udziału w treningach otwartych. Zapraszamy także na zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Treningi otwarte odbędą się 27 lipca o 17 (bezpośrednio po konferencji prasowej), 31 lipca o 17 i 2 sierpnia o 18.
 
Curling to zimowa dyscyplina sportu wywodząca się ze Szkocji i Flandrii, polegająca na przesuwaniu po lodzie ciężkich, granitowych kamieni z uchwytem, o wadze 20 kg, tak by zatrzymały się jak najbliżej wyznaczonego pola w kształcie tarczy.

Początki curlingu sięgają średniowiecza, kiedy to dla rozrywki bawiono się na zamarzniętych rzekach i kanałach. Do dziś Szkoci i Holendrzy spierają się, kto pierwszy puszczał do celu kamienie na lodzie. Dla zwolenników kontynentalnego pochodzenia tej dyscypliny argumentem są słynne obrazy Piotra Brueghla "Myśliwi na śniegu" i "Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki" z 1565 roku, gdzie wyraźnie widać graczy z kamieniami.

Namacalnymi świadectwami pradziejów curlingu są kamienie do gry znalezione w Stirling w Szkocji pochodzące z 1511 roku. Natomiast pierwszy pisany - jeszcze w języku łacińskim - dowód zawodów curlingowych pochodzi z lutego 1540 roku.

Punktem zwrotnym w rozwoju dyscypliny było utworzenie Grand Caledonian Curling Club w 1838 roku. W 1843 roku patronat nad tą organizacja objęła królowa Wiktoria, a nazwę zmieniono na Royal Caledonian Curling Club (RCCC).

Pod koniec XVIII wieku curling został przeniesiony do Ameryki Północnej i przyjął się tam znakomicie głównie w Kanadzie, gdzie obecnie istnieje około 1200 klubów zrzeszających prawie milion zawodników

Wielkim impulsem dla rozwoju curlingu stało się włączenie go do programu igrzysk olimpijskich w Nagano w 1998 roku. Od tego czasu szybko przybywa państw, w których gra się kamieniami na lodzie.

Obecnie gra bardzo popularna w Skandynawii, Szkocji i krajach Ameryki Północnej. Od 1959 rozgrywane są mistrzostwa świata mężczyzn a od 1979 również kobiet. W Polsce curling uprawiany jest od 2002 roku – obecnie  w kilkunastu klubach trenuje około 400 osób.

ORGANIZATORZY i PATRONI
Zarząd Główny Akademickiego Związku Sportowego i Ośrodek AZS COSA w Wilkasach, Sekcja curlingu AZS Łódź, Kays of Scotland, Miasto Giżycko i MOSiR Giżycko, Ministerstwo Sportu i Turystyki, 30 something oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego
 
Informacja i zdjęcie dzięki uprzejmości organizatorów