Artykuły z kategorii

Festiwal w Olsztynie Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przyjął (3 marca 2015 roku) do realizacji doroczny cykl kilkunastu kulinarnych wydarzeń wchodzących w skład „Kalendarza kulinarnych imprez regionalnych”.


Zostaną uzupełnione kiermaszami żywności naturalnej, co daje możliwość wypromowania walorów tradycyjnej i naturalnej żywności wysokiej jakości.


W tym roku zostanie zrealizowanych 15 imprez, które mają na celu promowanie produktów i żywności opartej na surowcach pochodzenia lokalnego, kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla, ochronę regionalnego dziedzictwa kulinarnego oraz promocję zakładów gastronomicznych i gospodarstw agroturystycznych regionu warmińsko-mazurskiego.


Zaplanowano również konkursy kulinarne, stanowiące doskonałą okazję do zaprezentowania tradycyjnych produktów i potraw powstałych na bazie naturalnych surowców, a - co najważniejsze-mających swoje pochodzenie właśnie z Warmii, Mazur i Powiśla.


Tegoroczny kalendarz jest kontynuacją corocznych działań prowadzonych nieprzerwanie od 2010 roku. W roku bieżącym odbędzie się jego VI edycja.


Współpraca pomiędzy producentami rolnymi, przetwórcami żywności, restauratorami, sprzedawcami oraz konsumentami - ma wskazać na istniejące powiązania pomiędzy tymi grupami. W konkursach kulinarnych w głównej mierze biorą udział członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle oraz członkowie Regionalnej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej. Imprezą mającą na celu prezentację całego dorobku sieci Dziedzictwa Kulinarnego i jednocześnie szeroko zakrojoną promocję idei regionalnej, tradycyjnej i lokalnej żywności jest Festiwal Dziedzictwa Kulinarnego Warmii Mazur i Powiśla, który już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń regionalnych i z roku na rok gromadzi większą rzeszę wielbicieli oraz smakoszy tradycyjnej kuchni i produktów żywnościowych. Jak co roku planuje się w nim udział gości zagranicznych. Festiwal uświetni pokaz kulinarny przygotowywania francuskich naleśników (crepes), który zostanie zrealizowany przy współpracy z Miasteczkiem Smaku Departamentu Côtes d’Armor (Francja).


Zobacz kalendarz imprez