Artykuły z kategorii

tl krutynia lodzieNa ponad 400 stronach książki ,,Krutynia. Szlak wodny” można obejrzeć unikalne przedwojenne fotografie lub reprodukcje pocztówek, opatrzone informacjami autora – Wojciecha Kujawskiego i fragmentami znanych książek o Mazurach.

Pierwszą publikację o Krutyni – do dziś uważaną za jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce – Wojciech Kujawski zaprezentował sześć lat temu. Później ukazały się jego publikacje dotyczące m.in. Mazur Garbatych, Śniardw i Niegocina.  Teraz postanowił wrócić do tematu Krutyni i opublikować wyjątkowe, przedwojenne ilustracje i pocztówki, które trafiły do autora w ostatnich latach.  Dzięki nim możemy przekonać się, jak bardzo popularne wśród turystów były przed wojną Prusy Wschodnie - można było m.in. wypocząć w uzdrowisku nad wodą czy wybrać się na wyprawę łódką po Krutyni.

Od kilku dni książka jest już dostępna w księgarniach. Podobnie jak poprzednie wydawnictwa, ilustracje i pocztówki opatrzone są informacjami autora lub fragmentami znanych książek o Mazurach, m.in. ,,Na tropach Smętka” Melchiora Wańkowicza oraz ,,Ilustrowanego przewodnika po Mazurach Pruskich i Warmii” autorstwa Mieczysława Orłowicza. Teksty przetłumaczone są na język niemiecki.

To kolejna książka autorstwa Wojciecha Kujawskiego o dawnych Mazurach. W serii bogatych ilustrowanych przewodników ukazały się już m.in. książki o Śniardwach, Mamrach i Niegocinie.  Za serię przewodników autor otrzymał w 2010 roku Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Najlepsi z Najlepszych”.