Artykuły z kategorii

Ławeczka z Kopernikiem w ełckim parkuEłk zyskał ciekawą atrakcję turystyczną – to park edukacyjny nawiązujący do układu planetarnego i gwiazdozbiorów.

 

 

Dorośli mogą przysiąść na ławeczce obok słynnego astronoma, a dzieci powspinać się na kosmicznym placu zabaw.

 

 

Nowa inwestycja został usytuowanym przy rzece Ełk od strony ul. Wojska Polskiego, zaś bliżej Centrum Edukacji Ekologicznej do dyspozycji mieszkańców jest park sportowo–rekreacyjny.

 

Przestrzeń zagospodarowano tak, by nawiązywała do układu planetarnego i gwiazdozbiorów, park szybko został więc przez mieszkańców ochrzczony mieniem Mikołaja Kopernika. Jego funkcję i nazwę podkreśla dodatkowo rzeźba przedstawiająca astronoma usytuowana na jednej z ponad 50 parkowych ławek.

 

Jedną z większych atrakcji jest Układ Słoneczny zbudowany z 10 kul granitowych o różnych kolorach. Przy każdej jest wmontowana w chodnik tabliczka z informacjami o planecie m.in.: nazwa, masa, odległość od słońca czy średnica. Również wielkości kul są zróżnicowane. Największa jest gwiazda – Słońce ma średnicę 170 cm. Kolejne planety: Merkury 120 cm, Wenus 120 cm, Ziemia 160 cm, Mars 150 cm, Jowisz 170 cm, Saturn 160 cm, Uran 160 cm, Neptun 160 cm. W układzie uwzględniono też Plutona, choć od 2006 r. decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej oficjalnie nie jest on już planetą.

 

Poprzez zabawę park ma edukować dzieci i młodzież z zakresu astronomii oraz fizyki. Dla najmłodszych wybudowano plac zabaw w formie gwiazdozbiorów "Mały Wóz" i "Wielki Wóz". Układ gwiezdny umożliwia dzieciom swobodną wspinaczkę i przechodzenie po konstrukcji.

 

W pobliżu zlokalizowany jest park sportowy, który ma zapewnić ełczanom i turystom miejsca do treningu sportowego na wolnym powietrzu oraz integracji rodzinnej. Wybudowana została bieżnia o długości 400 m oraz 4 stanowiska treningowe z elementami do ćwiczeń siłowych i sprawnościowych (m.in. drążki do podciągania, widełki do pompek, ławeczki do ćwiczeń brzucha, ławki do podskoków oraz liny wspinaczkowe, orbitreka i tzw. motylka). Łącznie zamontowano prawie 20 urządzeń.

 

Ponadto w parku znajdują się również podwójne dziecięce huśtawki oraz bujaki piłkowe, a także stoły piknikowe i ławki parkowe. Oczyszczone zostały także dwa znajdujące się na terenie parku sportowego stawy.

 

W obu parkach zamontowano oświetlenie typu LED – łącznie 132 lampy punktowe, słupkowe, kierunkowe i otoczenia. Zagospodarowano tereny zielone, m.in. zasadzono 76 drzew, 3 656 krzewów, 8 044 byliny i 1200 roślin cebulkowych. Wydzielono łąki kwietne o powierzchni 667 m kw. i trawniki 7210 m kw. W miejsce zniszczonych podczas wichury w 2011 r. ponad 50 wierzb, zostały nasadzone buki, które w przyszłości utworzą aleję drzew długowiecznych przebiegającą wzdłuż rzeki.

 

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013. Całkowity koszt projektu wyniósł: 3,6 mln zł, w tym dofinansowanie z UE to prawie 2,4 mln zł.

 

 

park-elk1park-elk3park-elk4