Artykuły z kategorii

Dwór Łowczego w Gałkowie Ekipa pierwszej digitalizującej w 3D Regionalnej Pracowni Digitalizacji, działającej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, odwiedza muzea i gromadzi materiał. Efekty ich pracy zostaną zamieszczone na serwisie www.cyfrowewm.pl  

 

Wszystko po to, by podczas wycieczek mieszkańcy i turyści mogli zobaczyć najciekawsze zabytki naszego regionu.


- Użytkownik będzie mógł nie tylko tworzyć własne szlaki on-line, ale również pobierać je na urządzenia mobilne, co w dobie smartfonów i tabletów staje się pomału koniecznością - mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, koordynatorka projektu „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur - rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury” realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.


Każde dostępne w serwisie miejsce opatrzone będzie w opis, zdjęcia i inne formy prezentacji. Z wybranych przez siebie miejsc użytkownik będzie mógł wyznaczyć trasę wędrówki z wykorzystaniem Google Maps. Dzięki zastosowaniu kodów QR użytkownik będzie mógł przesłać dowolną trasę na urządzenie mobilne
Na stronie będzie można także zagrać w multimedialną grę edukacyjną, która umożliwi młodym ludziom poznanie historii regionu w sposób atrakcyjny dla młodego odbiorcy, który ma inspirować do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych.


Do udziału w projekcie „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur - rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury”, realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, zgłosiły się trzy muzea: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku oraz Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim. Zdigitalizowane eksponaty z tych placówek wzbogacą istniejąca już bazę wirtualnego archiwum gromadzącego materiały w formacie 3D. Każdy użytkownik będzie miał możliwość redagowania informacji na temat umieszczonych obiektów, będzie mógł dodawać opisy i komentarze. Aby to wszystko było możliwe konieczny był zakup sprzętu do digitalizacji 3D obiektów wielkogabarytowych oraz rozbudowanie serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury.


Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” otrzymało na te działania dotację w wysokości 428.533,72. zł. Unijne wsparcie zostało przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2007-2013. Wkład własny do projektu pochodzi z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego w Olsztynie.


Serwis wycieczkowy będzie gotowy w przyszłym roku.