Konkurs kulinarnyPasztet z królika z żurawiną, salceson domowy, dżem pigwowo-rabarbarowy, szarlotka gruszkowa, sorbet marchewkowo-jabłkowy, nalewka z wiśni i aronii – to tylko niektóre przysmaki zgłoszone do IX edycji konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy.

 

 

Które danie jest najsmaczniejsze, okaże się już w sobotę, 29 listopada w Szczytnie.

 

 

Pracownie gastronomiczne Zespołu Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie staną się areną, na której rywalizować będą profesjonalni kucharze, uczniowie i inni amatorzy kulinarnych zmagań podczas IX edycji konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy”. Do konkursu zgłoszono 12 potraw i 23 produkty m.in. pasztet z królika z żurawiną, salceson domowy, dżem pigwowo-rabarbarowy, szarlotkę gruszkową, sorbet marchewkowo-jabłkowy, nalewkę z wiśni i aronii.

 

Celem konkursu jest zebranie unikatowych przepisów kulinarnych z obszarów wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego, opublikowanie ich w broszurze „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy” oraz promocja jedynych w swoich rodzajów produktów i potraw, specyficznych dla dziedzictwa kulinarnego naszego regionu.

 

Finał konkursu odbędzie się w dniu 13 grudnia w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie.

 

Konkurs organizowany jest od 2006 r. we współpracy z Warmińsko-Mazurską Izbą Rolniczą i Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct - Olsztyn. W roku 2008 została zmieniona jego formuła. Przedmiotem konkursu oprócz potraw zostały też produkty.

 

Organizatorami przedsięwzięcia są: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Olsztyn.

 

Od godz. 10.00 zapraszamy na bezpośrednią transmisję z konkursu, którą będzie można obejrzeć TUTAJ

 

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.