Artykuły z kategorii

Widok na mazurskie jezioroKolejne odcinki popularnego serii „Ugotowani” poświęcone będą mazurskiej kuchni. Nie zabraknie ryb i grzybów, przygotowywanych pod żaglami.

 

 

Początek programu w poniedziałek (27 października) o godz. 20.50.

 

 

Odcinki „Ugotowanych” emitowane są od poniedziałku do czwartku o godz. 20.50 i w niedzielę o godz. 18 w telewizji TVN. Każdego tygodnia grupa ludzi z jednego miasta lub regionu przygotowuje kolacje i zaprasza na nie pozostałych uczestników programu. Osoba u której goście najlepiej spędzili czas i zjedli najsmaczniejszy posiłek dostaje nagrodę pieniężną. Tym razem program zawitał do Krainy Tysiąca Jezior.

 

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ PROGRAMU

 

Warmia i Mazury kuszą smakiem

 

Województwo Warmińsko-Mazurskie jako pierwsze w Polsce  - przystąpiło do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego – pełne członkostwo uzyskało 21 października 2005 roku pod nazwą Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Obecnie do regionalnej sieci należy ponad 150 przedsiębiorstw, które oferują lokalne i regionalne produkty i potrawy oraz promują lokalne zwyczaje i regionalną, tradycyjną kulturę jedzenia: gospodarstwa rybackie, karczmy, gościńce, gospodarstwa agroturystyczne czy restauracje. Co roku organizowany jest także cykl imprez, promujących żywność opartą na lokalnych surowcach.

 

Więcej na stronie www.produktregionalny.warmia.mazury.pl.