Artykuły z kategorii

Mewa i Kobuz - nowe jednostki plywające po Wielkich JeziorachUroczyste przekazanie dwóch specjalistycznych statków odbyło się we wtorek (21 października) w giżyckiej Ekomarinie.

 

 

Matką chrzestną Kobuza z Mewą została burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska, natomiast Bielika z Rybitwą – Bożena Wrzeszcz-Zwada, Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim.

 

 

Właścicielem dwóch nowych jednostek, jest giżycki oddział Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Każda z nich składa się ze statku do pchania barki oraz barki pchanej bez napędu własnego. Taki duet przeznaczony jest do wykonywania ciężkich prac na szlaku żeglownym.

 

Statki wyposażone są w GPS, echosondy, sonary z kompatybilnym komputerem zawierającym zestaw map Wielkich Jezior Mazurskich i radar umożliwiający prowadzenie żeglugi na wodach śródlądowych w niesprzyjających warunkach pogodowych, przy złej widoczności. Obie jednostki będą mogły pracować przez cały sezon żeglugowy.

 

Kobuz z Mewą i Bielik z Rybitwą poprawią bezpieczeństwo na jeziorach. Będzie to możliwe dzięki utrzymywaniu oznakowania nawigacyjnego, wykonywaniu pomiarów, lepszej jakości prac przy utrzymywaniu zabudowy regulacyjnej rzeki, sprawniejszemu usuwaniu przeszkód nawigacyjnych oraz krzewów i drzew w miejscu przepływu wód powodziowych.

 

W ramach cięższych prac na szlaku żeglownym z użyciem nowoczesnego sprzętu wystawiana i zdejmowana będzie większa ilość oznakowania nawigacyjnego przed sezonem żeglugowym i po jego zamknięciu, a przeszkody żeglugowe usuwane będą z wykorzystaniem żurawia hydraulicznego zamocowanego na barce. Statek bez barki służyć będzie natomiast do zadań inspekcyjno-kontrolnych i pomiarowych oraz do lżejszych prac, niewymagających używania żurawia hydraulicznego.

 

Specjalistyczne zestawy pływające zakupione zostały w ramach projektu unijnego o wartości ponad 9 mln zł, realizowanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Przedsięwzięcie ma zapewnić najwyższy standard bezpieczeństwa na szlakach żeglownych poprzez m.in. dostosowanie oznakowania nawigacyjnego do warunków żeglugi całodobowej.

 

FOT. Urząd Miejski w Giżycku, www.warszawa.rzgw.gov.pl

 

bielik-kobuz-gizycko1bielik-kobuz-gizycko2bielik-kobuz-gizycko3bielik-kobuz-gizycko4bielik-kobuz-gizycko5bielik-kobuz-gizycko6bielik-kobuz-gizycko7bielik-kobuz-gizycko8bielik-kobuz-gizycko9bielik-kobuz-gizycko10bielik-kobuz-gizycko11bielik-kobuz-gizycko12