Artykuły z kategorii

gizycko stare www gizycko plZ okazji 400. rocznicy nadania Giżycku praw miejskich nad Niegocinem odbędą się wystawy, konferencje i koncerty.  

Dni Giżycka rozpoczną się w piątek – w  koszarowcu Twierdzy Boyen prezentowane będą ekspozycje historyczne, przygotowane przez Kreisgemeinschaft Lötzen (Wspólnota Powiatu Giżyckiego – organizacja dawnych, niemieckich  mieszkańców miasta) z Neumünster i Neuss. W Ekomarinie będzie można zobaczyć wystawę plenerową zdjęć lotniczych  oraz pokonkursowych fotografii - „Giżycko widzę”.
 
W godz. 13 - 16.30 w sali konferencyjnej Ekomariny odbędzie się „Konferencja Turystyczna” z udziałem cenionych specjalistów w zakresie komunikacji społecznej i promocji. Wśród prelegentów znajdzie się między innymi: Anna Proszowska-Sala – wykładowca zagadnień Public Relations na Uniwerystecie Jagiellońskim, ekspert w zakresie promocji polskich miast, a także Adam Mikołajczyk, prezes zarządu „Best Place” – Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc.
 
W święcie miasta wezmą udział także delegaci z miast partnerskich: Dubna na Ukrainie, litewskich Trok, powiatu Saale, przedstawiciele dawnych mieszkańców miasta z Neumünster i Neuss, a także miejscowości, z którymi od lat współpracuje Giżycko (Grodziska Mazowieckiego oraz Wisły).
 
Tego samego dnia o godz. 17 w Sanktuarium św. Brunona zostanie odprawione ekumeniczne nabożeństwo w intencji mieszkańców oraz miasta. Po mszy w sanktuarium odbędzie się koncert Orkiestry Wojskowej z Warszawy. Tę orkiestrę i wiele innych usłyszymy wieczorem na Pasażu Portowym, gdzie o godz. 20 rozpocznie się Przegląd Orkiestr Wojsk Lądowych.
 
Kulminacja zdarzeń nastąpi w sobotę, 26 maja – wtedy właśnie przypada dokładnie czterechsetna rocznica nadania herbu i pieczęci miejskiej nadniegocińskiej osadzie. Z tej okazji na placu Piłsudskiego odbędzie się inscenizacja nadania Giżycku praw miejskich z udziałem grupy rekonstrukcyjnej „Zaciężna Chorągiew Rycerska Apis” Jacentego Ordowskiego. Wcześniej, o godz. 10 z parkingu przy ul. Dąbrowskiego wyruszy w kierunku placu Piłsudskiego historyczna parada z udziałem dużych i małych mieszkańców Giżycka, hejnalistów i przedstawicieli kół myśliwych z regionu, turystów i przedstawicieli miast partnerskich. Paradę poprowadzą rycerze Jacentego Ordowskiego, przy wtórze Orkiestry Wojsk Lądowych z Rzeszowa.
 
Miłośnicy historii o godz. 13 spotkają się w Ekomarinie, gdzie odbędzie się konferencja historyczna z udziałem wybitnych znawców dziejów naszego miasta i regionu. Spotkanie będzie moderował giżycki historyk prof. dr hab. Grzegorz Białuński.
 
Wieczorem na plaży miejskiej w Giżycku odbędzie się koncert galowy Orkiestr Wojsk Lądowych. Jako gość specjalny wystąpi znany tenor i śpiewak operowy - Marek Torzewski, wykonawca piosenki „Do przodu Polsko”.
 
Świętowanie zakończy w niedzielę konkurs i pokazy musztry paradnej na placu Piłsudskiego, a także koncert połączonych orkiestr.

Więcej informacji

fot. www.gizycko.pl