Artykuły z kategorii

 

W minioną sobotę odbył się „Regionalny Festiwal Runa Leśnego”. Podczas spotkania królowały produkty runa leśnego.

 

W tym roku podstawą do przygotowywania potraw w konkursie „Na najlepszą potrawęz grzybami” były borowiki, kurki i podgrzybki. Swoje kulinarne umiejętności zaprezentowali tu restauratorzy oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych z naszego województwa.

 

Laureaci konkursu w tej kategorii:
I miejsce oraz Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – „O i O” Organizacja Imprez Okolicznościowych, Ośrodek Szkoleniowo – Wypoczynkowy „Stary Folwark” za „Krem z borowików oraz polędwiczki z grzybami leśnymi”.
II miejsce – Agroturystyka „Placówka” za „Kaszotto z grzybami”.
III miejsce – Hotel Amax s.c. za „Sandacza smażonego w spienionym maśle z borowikami duszonymi w mazurskim miodzie pitnym podanego z gąbką rozmarynową, ziemniakami w pudrze grzybowym i kompozycją jesiennych warzyw”.

 

Potrawy z grzybami przygotowywały również gospodynie domowe, członkinie Lokalnej Grupy Działania „Mazurskie Morze”, Stowarzyszenia „Dialog Pokoleń” oraz reprezentacja Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu.

 

Laureaci konkursu w tej kategorii:
I miejsce oraz Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Katarzyna Galczak - Ślęzak, Katarzyna Czaplicka, Justyna Kuligowska za „Pierogi z nadzieniem mięsnym i nutą grzybową”
II miejsce – Danuta Kochanowska, Bogusława Ślesińska za „Pulpety w sosie kurkowym”
III miejsce – Renata Archacka, Wanda Chaberek, Aldona Mataj za „Danie koncertowe – polędwiczki wieprzowe z kopytkami w sosie grzybowym”.


 
W szranki stanęli również lokalni kucharze, którzy rywalizowali w konkursie „Na najlepszą zupę grzybową”. O zwycięstwie zdecydowała publiczność, która miała możliwość degustacji przygotowanych potraw. Najbardziej smakowała „Zupa Grzybowa” przygotowana przez Firmę Handlowo – Usługową „Li –Mar”, Marianny Lipińskiej.  

 

W „Konkursie nalewek leśnych”, do rywalizacji stanęli pasjonaci domowych wyciągów
z leśnych owoców, kwiatów i ziół. Spośród niemal 24 zgłoszonych nalewek, jury najbardziej przypadła do gustu „Nalewka żurawinowa” Pani Hanny Modzelewskiej.

 

Imprezę prowadził dr Grzegorz Russak – znawca kuchni polskiej.


Organizatorem wydarzenia był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Gmina Pisz oraz Lokalna Grupa Działania „Mazurskie Morze”.

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.