Artykuły z kategorii

Święto Mleka Olecko 2014 Uczestnicy festiwalu uczestniczyli w konkursach kulinarnych na bazie mleka i jego przetworów. Oceny dokonywało jury pod przewodnictwem dr Grzegorza Russaka.


Zarówno kucharze profesjonalni, jak i amatorzy wzięli udział w rywalizacji na najlepszą zupę mleczną lub chłodnik. Zadaniem uczestników było przygotowanie tych potraw z wykorzystaniem mleka, śmietany lub maślanki pochodzących z lokalnej mleczarni.

 

W kategorii osób fizycznych talent i umiejętności kulinarne zaprezentowało pięć ekip. Do zmagań o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego stanęły: dwie ekipy z Gminnego Ośrodka Kultury w Wieliczkach, Anna Szczecina z Markowskich, Marzena Zakrzewska ze Świętajna oraz Katarzyna Piekielniak z Olecka.

 

Laureaci konkursu:
I miejsce oraz Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego dla Pani Anny Szczeciny z Markowskich (gm. Wieliczki) za „Zupę mleczną ”
II miejsce zajęły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wieliczkach za ,, Głodomorki z mlekiem’’,
III miejsce dla drugiego zespołu Pań z Koła Gospodyń Wiejskich działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wieliczkach za ,, Mleczny warzywniaczek ”.

 

W kategorii restauracje, zakłady gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne do rywalizacji stanęło sześć warmińsko-mazurskich podmiotów: Mazurskie Siedlisko Kruklin z ,,Chłodnikiem z ziemniaka i kalafiora z wędzoną sielawą’’, Agroturystyka ,,Placówka” w Wydminach z ,,Chłodnikiem Mai’’, Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ,,Stary Folwark” w Tumianach k. Barczewa z ,,Chłodnikiem szlacheckim ”, Hotel „Rydzewski” z Ełku z „Chłodnikiem Ełckim”, Agroturystyka Gąski k. Olecka z ,,Zupą mleczną na słodko i na słono”, Gościniec Wydminy Firma Kaśka Oddział w Wydminach z „Chłodnikiem Wydmińskim”.

 

Laureaci konkursu:
I miejsce oraz Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego dla Agroturystyki ,,Placówka ‘’z Wydmin za ,, Chłodnik Mai ”
II miejsce dla Gościńca z Wydmin Firma Kaśka za ,,Chłodnik Wydmiński'
III miejsce dla Hotelu ,,Rydzewski ” za „Chłodnik Ełcki”.

 

Trzecim punktem programu był konkurs publiczności „Na najlepszy sernik”.
Do rywalizacji stanęły tu cztery ekipy: Koło Gospodyń w Wieliczkach z ekipą w składzie : Marianna Wieliczko, Krystyna Milewska, Jolanta Czuper, Małgorzata Kulbacka, Jadwiga Sudnik, Sabina Szusta  z „Sernikiem Babci Marzenki”, Koło Gospodyń w Wieliczkach z ekipą w składzie : Marianna Nowikowska, Janina Chodnicka, Marzena Anuszkiewicz, Krystyna Bucińska, Sabina Wieliczko z ,,Sernikiem Eli”, Katarzyna Piekielniak  z Olecka z ekipą w składzie:  Beata Arciszewska, Natalia Piekielniak z ,,Sernikiem tradycyjnym’’ oraz Ewa Sadłowska ze Świetajna z ,,Sernikiem domowym’’.

 

Zgromadzona publiczność zdecydowała, że Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz miano wykonawcy najlepszego sernika, trafi do zespołu Katarzyna Piekielniak za „Sernik tradycyjny”.

 

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja produktów mleczarskich z Olecka, kiermasz żywności naturalnej, tradycyjnej, lokalnej i regionalnej, w tym członków sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”, kiermasz rękodzieła oraz występy artystyczne.

 

Zmagania konkursowe oglądać można było na żywo na stronie www.warmia.mazury.pl, gdzie aktualnie znajduje się retransmisja z imprezy (TUTAJ).

 

Organizatorem „Regionalnego Święta Mleka” był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Gmina Olecko, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lider w EGO”, Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”.

 

Święto Mleka Olecko 2014 031Święto Mleka Olecko 2014 057Święto Mleka Olecko 2014 073Święto Mleka Olecko 2014 118