Artykuły z kategorii

kiermasPowitanie na Warmii biskupa, występy artystyczne, warmińska msza święta i odsłonięcie pamiątkowych głazów – w sobotę, 5 lipca, w Bałdach będzie można poczuć klimat najznakomitszych warmińskich tradycji. Patronat nad obchodami objął marszałek Jacek Protas.

 

Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy odbywa się w Bałdach już po raz siódmy.

 

KIERMAS nawiązuje do tradycji odpustowych na Warmii. Miejsce uroczystości jest szczególne: w Bałdach właśnie – na pradawnym szlaku łączącym Warszawę z Lidzbarkiem – jest historyczny Trakt Biskupi. Tą drogą wjeżdżali na Warmię nowo mianowani biskupi warmińscy i tu, u Wrót Warmii, byli uroczyście witani przez swoich poddanych (informacje organizatora).

 

PROGRAM


- 12.00 Uroczysta warmińska msza święta w kościele w Butrynach z udziałem chóru im. Elżbiety Gołębiewskiej z Klewek.

 

- 13.15 Odsłonięcie głazów pamiątkowych na Trakcie Biskupim, poświęconych: biskupom: Henrykowi Flemingowi (fundator Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Powiatu Braniewskiego), Eberhardowi z Nysy (fundator Helga i Herbert Monkowski), Eneaszowi Sylwiuszowi Piccolominiemu, późniejszemu papieżowi Piusowi II (fundator ks. inf. Jan Jerzy Górny) i Teodorowi Andrzejowi Potockiemu (fundator Urszula Bełza).

 

- 14.30 Powrót do roku 1712, czyli inscenizacja powitania biskupa Teodora Potockiego przez wszystkie stany warmińskie z udziałem aktorów Teatru im. Jaracza w Olsztynie: Mariana Czarkowskiego, Jarosława Borodziuka i Marcina Kiszluka.

 

Przez cały dzień:
- prezentacje tradycyjnych rzemiosł i sztuki ludowej,
- stoiska handlowe twórców lokalnych (m.in. wiklina, ceramika, kafle piecowe, rękodzieło dekoracyjne, tradycyjne wędliny i chleby, przyprawy, kwiaty z bibuły),
- stoiska edukacyjne i pokazy (m. in. garncarstwo, krycie dachu trzciną, tkanie na krośnie, pisanie obsadką i atramentem w wiejskiej ławce, korowanie żerdzi, wyrabianie masła, mielenie ziarna na mąkę, przymierzanie strojów warmińskich),
- warmińskie pogadanki,
- wiejskie zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci, dorosłych i całych rodzin,
- wielobój warmiński – turniej drużynowy (z nagrodami),
- atrakcje dla dzieci.

 

Na scenie muzyka folklorystyczna i folkowa
- 16.30 Kapela ludowa Śparogi z Olsztynka zagra po warmińsku.
- 17.30 Folk-rockowe brzmienie inspirowane folkiem ukraińskim: grupa Berkut.
- 20.00 Gwiazda wieczoru: KAPELA ZE WSI WARSZAWA – zespół, który grał już niemal na całym świecie, ale po raz pierwszy zagra na Warmii!

 

Więcej na stronie www.kiermas.pl.