splyw3W czwartek, 5 czerwca zakończyła się międzynarodowa wyprawa kajakarzy szlakiem Łyna-Ława, z Olsztyna do Prawdinska w obwodzie kaliningradzkim. Na ostatnim etapie imprezy uczestnicy przekroczyli kajakami granicę polsko-rosyjską.

 

Spływ trwał od 1 czerwca, a uczestniczyła w nim młodzież z województwa warmińsko-mazurskiego i obwodu kaliningradzkiego. Korzystanie z aktywnego wypoczynku łączyła z poznawaniem mijanych po drodze atrakcji turystycznych. 5 maja do grona uczestników dołączyli samorządowcy z obu sąsiadujących ze sobą regionów, w tym z powiatów bartoszyckiego i kętrzyńskiego, gminy Sępopol, rejonu Prawdinsk, a także radni Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego i pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie oraz przedstawiciele Dumy Obwodu Kaliningradzkiego. Łącznie do ostatniego etapu spływu ze stanicy wodnej w Stopkach w gminie Sępopol wystartowało ok. 100 kajakarzy.

 

Etap ten liczył ok. 18 km i wiódł malowniczymi rozlewiskami Łyny, która po rosyjskiej stronie granicy nosi nazwę Ławy. Uczestnicy przekroczyli granicę, nie wysiadając z kajaków, korzystając z otwartego na tę okazję wodnego przejścia granicznego. Po kolejnych dwóch godzinach wiosłowania dotarli w pobliże elektrowni wodnej w Prawdinsku, gdzie nastąpiło zakończenie spływu i jego podsumowanie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

 

Coroczna impreza organizowana jest ze strony polskiej przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Stowarzyszenie Euroregion Łyna-Ława. Ma na celu rozwijanie współpracy między rejonami obwodu kaliningradzkiego a powiatami województwa warmińsko-mazurskiego i zamieszkującymi je społecznościami, a w szczególności promowanie transgranicznej turystyki kajakowej.

 

Samorządowcy z obu stron granicy chcą kontynuować wspólne przedsięwzięcia turystyczne oraz inne formy współpracy międzyregionalnej. Po raz kolejny podkreślili też potrzebę uruchomienia na stałe wodnego przejścia granicznego na rzece Łynie-Ławie.

 

splyw1splyw2splyw4splyw5splyw6splyw7