Artykuły z kategorii

P1090449 KZduniukJuż po raz trzynasty miłośnicy aktywnego wypoczynku rowerowego z województwa warmińsko-mazurskiego i obwodu kaliningradzkiego spotkali się na trasie wspólnego rajdu, wiodącej przez granicę polsko-rosyjską. Na starcie imprezy stanęło łącznie ok. 80 uczestników: z Rejonu Prawdinsk i Kaliningradu oraz z powiatu kętrzyńskiego, a także kilkunastoosobowa reprezentacja Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Ci ostatni promowali przy okazji realizowany obecnie projekt tras rowerowych Polski Wschodniej.

 

W tym roku Międzynarodowy Rajd Rowerowy Kętrzyn-Prawdinsk o Puchar Konsula Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie rozpoczął się w Srokowie, w powiecie kętrzyńskim. Zawodników wystartowali wspólnie: Konsul Generalny Rosji w Gdańsku Alexander Karachevtsev oraz Konsul Generalny RP w Kaliningradzie Marcin Nosal.

 

Pierwszy etap liczącej blisko 40 km trasy zakończył się w Jegławkach. Stamtąd zawodnicy autokarami dotarli do przejścia granicznego Michałkowo-Żeleznodorożnyj, otwartego specjalnie na tę okazję. Odcinek od granicy do Prawdinska pokonali już na dwóch kółkach. Po drodze dla chętnych został rozegrany wyścig na dystansie 7 km, w którym nagrodą był puchar ufundowany przez polskiego konsula. Pozostali uczestnicy dojechali do stolicy rejonu w bardziej rekreacyjnym tempie.

 

Rajd zakończył się na boisku szkoły w Prawdinsku, gdzie odbyło się wręczenie nagród dla najlepszych kolarzy. Pamiątkowe medale trafiły natomiast do wszystkich uczestników rajdu. Wieczorem polscy rowerzyści wrócili do domów autokarami.

 

Coroczna impreza ma na celu promocję transgranicznej turystyki aktywnej oraz nawiązywanie partnerskich kontaktów pomiędzy społecznościami zamieszkującymi po obu stronach granicy. Ich samorządy dążą również do uruchomienie na stałe międzyregionalnego przejścia granicznego Michałkowo-Żeleznodorożnyj.

 

Organizatorzy rajdu, zarówno ze strony rosyjskiej, jak i polskiej, wyrazili chęć kontynuowania wspólnych przedsięwzięć turystycznych, a także rozwijania innych form współpracy pomiędzy sąsiadującymi ze sobą regionami. Konsul Generalny RP w Kaliningradzie Marcin Nosal obiecał natomiast, że w przyszłym roku sam wsiądzie na rower, by ruszyć na trasę kolejnego rajdu.

 

 

DSCN2338 MRzepkowskiP1090447 KZduniukP1090453 KZduniukP1090456 KZduniuk