galiny karbowko 184Doroczne Forum Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego odbyło się w województwie kujawsko-pomorskim (Osada Karbówko, 12-14 maja).

 

W obecności dwóch przedstawicieli właściciela licencji (Stowarzyszenia Gmin Południowo-wschodniej Skanii SÖSK) oraz Europejskich Koordynatorów przedstawiciele 14 regionów członkowskich dyskutowali o strategii rozwoju sieci, jej promocji, marketingu oraz włączeniu do dziedzictwa kulinarnego kolejnych zainteresowanych regionów. Obecnie sieć liczy 32 regiony z 12 państw europejskich. Po raz pierwszy na forum obecny był przedstawiciel nowego regionu kandydującego – Angus w Szkocji.

 

Udział w Forum wzięła również delegacja województwa warmińsko-mazurskiego, na czele z wicemarszałkiem Jarosławem Słomą. W jej skład weszli również członkowie biznesowi sieci, reprezentujący takie obiekty jak: Siedlisko na Półwyspie z Wierzby, Pasiekę Pucer z Pastwisk, Wytwórnię Makaronów Refama z Reszla, Stary Folwark z Tumian, Wytwórnię wędlin W. Dreszlera z Nowego Miasta Lubawskiego, Gospodarstwo rolne „Ciche wody” z Wężówka, Ubojnię z Gucina, Ekofarmę Vitalis z Zastawna oraz Restaurację Krys-Stan z Olsztyna.

 

Forum odbywa się co roku w jednym z regionów członkowskich należących do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. W 2015 roku gospodarzem tego wydarzenia będzie szwedzki region Skania, który przygotuje jubileuszowe forum w związku z 20 rocznicą powstania sieci europejskiej.

 

Działanie współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach EFRROW, w ramach PROW na lata 2007-2014.