Artykuły z kategorii

Kończą się obchody Roku Mikołaja Kopernika, zorganizowane wspólnie przez samorządy województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Uroczystości upamiętniały 540 rocznicę urodzin i 470 rocznicę śmierci wielkiego astronoma. We wtorek 17 grudnia o godz. 13.00 na olsztyńskim zamku odbędzie się otwarcie zmodernizowanej wystawy oraz uroczyste zakończenie Roku Kopernikowskiego.

 

- Rok tego wybitnego człowieka był niezwykle bogaty w wydarzenia, podczas których mogliśmy podyskutować o jego dokonaniach, wspominając Mikołaja Kopernika jako człowieka niezwykle wszechstronnego, wyprzedzającego swoją epokę – mówi marszałek Jacek Protas. - Cały rok prowadziliśmy wędrówkę przez życie Mikołaja Kopernika uczestnicząc w konferencjach, seminariach, konkursach plastycznych, zabawach sportowych, wystawach, koncertach poświęconych jego szerokiej działalności. Za jedno z najważniejszych wydarzeń, które zostanie jeszcze długo po tegorocznych obchodach, uważam otwarcie Pracowni Kopernikańskiej przy Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

 

W organizację uroczystości zaangażowały się wszystkie miasta związane z Mikołajem Kopernikiem w regionie: Orneta, Dobre Miasto, Frombork, Lidzbark Warmiński, Olsztyn, Pieniężno. Wydarzenia związane z Rokiem Mikołaja Kopernika miały również wydźwięk międzynarodowy – Mikołaj Kopernik ze swoimi dokonaniami dotarł do Belgii, do Brukseli. Biuro Regionalne Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli wspólnie z Biurem z Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Stałym Przedstawicielstwem Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej oraz Polską Akademią Nauk zorganizowały wystawę „Mikołaj Kopernik – życie i praca” oraz zajęcia w szkole europejskiej, do której z olsztyńskiego Planetarium pojechał Astrobus, który zachwycił obecnych uczniów.